Trurská katedrála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trurská katedrála
Místo
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Obec Truro
Souřadnice
Základní informace
Církev Anglikánská církev
Architektonický popis
Architekt John Loughborough Pearson
Stavební sloh novogotika
Výstavba 1880-1910
Odkazy
Kód památky 1205377
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trurská katedrála, oficiálně Katedrála Panny Marie v Truro (Cathedral of the Blessed Virgin Mary, Truro), je katedrála anglikánské církve nacházející se v anglickém městě Truro. Byla první katedrálou postavenou po skončení středověku a je jedinou dokončenou v 19. století. Byla postavena v novogotickém slohu a je jednou ze tří katedrál ve Velké Británii se třemi věžemi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba byla zahájena roku 1880 na místě, kde v 16. století stál farní kostel. Autorem návrhu byl John Loughborough Pearson, vedoucí postava neogotického směru 19. století. Návrh je kombinací rané gotiky a francouzských prvků, především věží a kulatých oken. Podobnost s Lincolnskou katedrálou není náhodná, protože Pearson byl architektem i této katedrály. Centrální věž dosahuje výšky 76 m, zatímco západní věže jsou 61 m vysoké.

Základní kámen byl položen roku 1880 a první část katedrály byla vysvěcena roku 1887. Hlavní věž byla dokončena roku 1905 a celá budova, včetně dvou západních věží, roku 1910. Chrámová loď původního kostela je součástí jihovýchodního křídla katedrály a je stále používána jako farní kostel. Pearson však roku 1897 zemřel a stavbu dokončil jeho syn Frank.

Počet návštěvníků dosahuje ročně čísla 200 000. Roku 2002 bylo východní křídlo rekonstruováno a původní kámen byl nahrazen kamenem z Bathu. Podobně bylo roku 2005 rekonstruováno i západní křídlo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]