Tramvajová doprava v Portlandu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo dopravce Portland Streetcar
Současná portlandská tramvaj typu Škoda 10T
Rychlodrážní tramvaj MAX
Historická tramvaj

Tramvajovou dopravu v americkém městě Portland v Oregonu tvoří tři linky rychlodrážních tramvají a jedna linka klasické tramvaje. Linka klasických tramvají se v Česku proslavila především pořízením tramvají původem právě z této země (jednalo se o vozy Škoda 10T a Inekon 12 Trio). Páteřní tramvajovou dopravu ve městě obstarávají linky rychlodrážních tramvají - MAX, které využívají jiné, těžší tramvajové soupravy.

Tramvajový systém vlastní společnost Portland Streetcar Incorporated, což je nezisková organizace, fungující z darů a z peněz z reklamy. O jeho provoz se stará společnost jiná, a to Trimet, který zajišťuje také provoz rychlodrážních tramvají Metropolitan Area Express.

Linky[editovat | editovat zdroj]

Modrá rychlodrážní tramvajová linka; je nejstarší; má 27 stanic.

Červená rychlodrážní tramvajová linka; má 26 stanic; byla otevřena v roce 2001.

Žlutá rychlodrážní tramvajová linka; je nejnovější; má 27 stanic.

Portland Streetcar je okružní linka v centru města, po které jezdí klasické tramvaje (včetně těch českých).

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

V Portlandu existovala tramvajová síť již na začátku 20. století. Stejně však i v jako dalších amerických městech, i zde byla nakonec zrušena a nahrazena autobusovou sítí. Spolu s renesancí elektrické trakce na konci 20. století a začátku století jedenadvacátého se však vrátily tramvaje i do Portlandu, jako do jednoho z prvních měst v USA.

Byl vypracován plán, podle něhož vznikly nové tratě; první v roce 2001, dlouhá 7,7 km za 57 milionů amerických dolarů, další následovaly v témže desetiletí (jedná se však již o kratší úseky). Tramvajová doprava dnes doplňuje síť rychlodrážních tramvají MAX.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]