Přeskočit na obsah

Tobiáš Josef Antonín Seeman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tobiáš Josef Antonín Seeman
Narození1673
Valkeřice
Úmrtí16. ledna 1750 (ve věku 76–77 let)
Lysá nad Labem
Povoláníhofmistr, kapelník
ZaměstnavatelFrantišek Antonín Špork
ChoťBarbora Ester Františka Žehuňská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Tobiáš Josef Antonín Seeman (1673, Valkeřice16. ledna 1750, Lysá nad Labem) byl hofmistr na hraběcím dvoře Františka Antonína Šporka. Seemanovy Deníky (Kalendáře) s podrobným itinerářem Františka Antonína Šporka, z nichž se část dochovala, jsou pro současné historiky důležitým pramenem informací o životě hraběte Šporka a době v níž žil.[1]

Oba rodiče Tobiáše Josefa Antonína Seemana pocházeli z Valkeřic: otec Heinrich Seeman (asi 1630–1693), matka Eva, rozená Sanderová, pocházela z rodiny místního učitele. Ze sňatku Heinricha Seemana a Evy Sanderové, k němuž došlo 1660, se narodilo celkem 11 dětí, Tobiáš Josef Antonín byl nejmladším potomkem Seemanových. Dva Tobiášovi sourozenci, Kryštof (nar. 1662) a Daniel (nar. 1674) ve Valkeřicích založili rodiny. Tobiáš Seeman pocházel z jazykově německého prostředí. Valkeřice byly až do roku 1945 obcí, kde prakticky nežilo žádné české obyvatelstvo: přes 99 % německého obyvatelstva, což bylo i v poměru k ostatním obcím dnešního Ústeckého kraje neobvyklé. Česky se Tobiáš Seeman také naučil, ale až později, když vstoupil do Šporkových služeb. Do panské služby vstoupili i další obyvatelé barokních Valkeřic a podobně jako Tobiáš Seeman za hrabětem odešli do Lysé nad Labem.

Ve službách hraběte Šporka

[editovat | editovat zdroj]
Kostel svaté Barbory ve Valkeřicích, vybudovaný Františkem Antonínem Šporkem a zničený z vůle stranických a státních orgánů okresu Děčín v roce 1975

S hrabětem Šporkem se Tobiáš Seeman seznámil ve Valkeřicích nebo v Konojedech na začátku 18. století, protože v roce 1705 již žil v Lysé nad Labem, kde se hrabě Špork zdržoval trvale. Začínal jako nižší úředník na statku Valkeřice, který patřil ke konojedskému panství hraběte Františka Antonína Šporka. Přesné zprávy o pobytech hraběte Šporka na loveckém zámečku ve Valkeřicích jsou známy jen díky Šporkově itineráři od Tobiáše Seemana ve formě Deníků (Kalendářů).

Tobiáš Seeman se v Lysé nad Labem 1706 oženil s Barborou Ester Františkou Žehuňskou. Žehuňští pocházeli z Poděbrad a dosáhli rytířského titulu. Názory, kolik měl Seemann s Barborou Žehuňskou potomků, se různí. Sám Seeman se zmiňuje pouze 1731 o synovi jménem František, že vstoupil do cisterciáckého kláštera v Sedlci u Kutné Hory a přijal řádové jméno Otto. Ve 20. letech 17. století se Tobiáš Seeman zdržoval především v Kuksu jako kapelník Šporkova hudebního ansámblu, včetně toho, že sám komponoval, a od dubna 1726 zastával i funkci hofmistra dvora. Tehdy v Kuksu pracoval i Tobiášův příbuzný Andreas Seeman, malíř. Stejné pozice, jaké Tobiáš Seeman zastával za Františka Antonína Šporka, vykonával později i pro jeho dědice Františka Karla Rudolfa Sweerts-Šporka (1688–1757). Sweerts-Šporkové trávili většinu času opět v Lysé nad Labem. Z let 1727–1747 se dochovaly prakticky souvislé deníkové Seemanovy zápisy o životě u hraběcího dvora. Tobiáš Seeman zemřel 16. ledna 1750 v Lysé nad Labem.

  1. Bibliografie dějin českých zemí – Historický ústav AV ČR. portaro.eu [online]. [cit. 2016-03-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-04. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • PREISS, Pavel. František Antonín Špork a barokní kultura v Čechách, 2. rozšířené a přepracované vydání, nakladatelství Paseka, Praha - Litomyšl 2003, 608 s.
  • LAUFROVÁ, Berta. Špork: Život na Kuksu očima hofmistra Seemana. 1. vyd. Náchod, Kuks: Gate, 2015. 335 s. ISBN 978-80901712-4-4.