Kuks (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kuks
Schodiště k místu, kde stával zámek
Schodiště k místu, kde stával zámek
Základní informace
Výstavba1710
Zánik1901
StavebníkFrantišek Antonín Špork
Další majiteléŠporkové
Poloha
AdresaKuks, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kuks (zámek)
Kuks (zámek)
Kuks (zámek), Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Kuks býval součástí lázeňského areálu v obci Kuks v okrese Trutnov. Objekt zbořený v roce 1901 stával naproti hospitálu Kuks.

Historie[editovat | editovat zdroj]

S výstavbou lázní se započalo v roce 1692, kdy Kuks vlastnil hrabě František Antonín Špork. V roce 1695 byly zprovozněny a v roce 1710 došlo k přestavbě jedné z dřevěných lázeňských budov na kamennou zámeckou budovu. V roce 1702 bylo vedle hostince U Zlatého slunce poblíž zámku vystavěno dřevěné divadlo[1] a v roce 1722 Dům filosofů s knihovnou[2] – ani jedna z těchto staveb se nedochovala. Vrchol Šporkovy výstavby v Kuksu představoval špitál Milosrdných bratří s kostelem Nejsvětější Trojice, vystavěný v letech 17071717. Dostavby a úpravy v lázeňském areálu pokračovaly až do roku 1719. Období po smrti Františka Antonína Šporka v roce 1738 znamenalo pro Kuks úpadek. V 18. století byl areál poničen pleněním vojsk a také přírodními živly a zpustl. Další Šporkové neměli o lázně zájem a veškerou péči věnovali špitálu. V roce 1821 byl zámek sice ještě opraven, ale v té době již nebyl obýván. V průběhu 19. století zchátral a v roce 1901 došlo k jeho zbourání.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zámek se nacházel na levém břehu Labe. Jednalo se o dvoupatrovou budovu obdélného půdorysu. V jižním průčelí se nacházel rizalit, členěný pilastry, s trojúhelníkovým štítem. Přístup vedl od mostu přes Labe, který spojoval zámek se špitálem, a poté po schodišti. Na vstupním průčelí se nacházel balkónový portikus podepřený pětidílnými arkádami. Zvýrazněný byl pilastrovým řádem, nad nímž se nacházelo kladí a balustrová atika.

V přízemí zámku se nacházel velký sál a deset koupelen, v prvním patře pak další velký sál, vyzdobený štukem a freskami, a čtyři obytné pokoje.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Databáze divadel: Comoedien - Haus, Kuks [online]. [cit. 2022-02-06]. Dostupné online. 
  2. Archivovaná kopie. www.itcentrum.cz [online]. [cit. 2012-05-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]