Tianchisaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTianchisaurus
Stratigrafický výskyt: Střední jura, asi před 170 až 165 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Thyreophora
Infrařád Ankylosauria
Rod Tianchisaurus
Binomické jméno
Tianchisaurus nedegoapeferima
Dong, 1993 (původně Jurassosaurus)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tianchisaurus („Ještěr od Jezera Nebeské lázně") byl rod menšího ptakopánvého dinosaura ze skupiny "obrněných" ankylosaurů. Zahrnuje zatím jediný známý druh (T. nedegoapeferima), který formálně popsal v roce 1993 čínský paleontolog Tung Č’-ming. Fosilie byly objeveny roku 1974 v údolí Sangonghe na území Džungarie (dnešní provincie Sin-ťiang) v sedimentech souvrství Toutunhe o stáří asi 170 až 165 milionů let (geologický věk bajok až bath). Pokud šlo o zástupce čeledi ankylosauridů, jak se domnívá sám autor popisu, pak se zřejmě jedná o nejstaršího známého zástupce této skupiny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tianchisaurus postrádal kostní "palcát" na konci ocasu, typický pro ostatní ankylosauridy. Jednalo se o menšího ankylosaura, který dosahoval délky přibližně 3 metry a hmotnosti kolem 200 kilogramů.[1]

Vědecký popis a jméno[editovat | editovat zdroj]

Sam Neill, jeden z herců, od nějž získal Tianchisaurus své druhové jméno.

Tento dinosaurus (holotyp nese označení IVPP V.10614) byl původně neformálně pojmenován jako Jurassosaurus, a to na počest úspěšného snímku Stevena Spielberga Jurský park. Druhové jméno je pak rovněž poctou tomuto americkému snímku z roku 1993. Slovo nedegoapeferima je totiž složeno z počátečních písmen příjmení herců, kteří v tomto filmu hráli. Konkrétně jsou to Sam Neill, Laura Dernová, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Bob Peck, Martin Ferrero, Ariana Richardsová a Joseph Mazzello. Jméno Jurassosaurus navrhl sám Spielberg, Tung jej ale neakceptoval (čímž se z něho stalo nomen nudum). Zachoval však navrhované druhové jméno.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dong, Z. (1993). "An ankylosaur (ornithischian dinosaur) from the Middle Jurassic of the Junggar Basin, China." Vertebrata PalAsiatica 31(4): 257-266.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]