Přeskočit na obsah

Thomas Cook

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thomas Cook
Narození22. listopadu 1808
Derbyshire
Úmrtí18. července 1892 (ve věku 83 let)
Leicester
Místo pohřbeníWelford Road Cemetery
Leicester
Povolánípodnikatel
Nábož. vyznáníbaptisté
Webwww.thomascook.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Cook (22. listopadu 1808 Melbourne, Derbyshire18. července 1892 Leicester) byl anglický podnikatel a baptistický misionář známý díky založení cestovní kanceláře Thomas Cook & Son.

Život[editovat | editovat zdroj]

Thomas Cook se narodil jako první dítě do rodiny Johna a Elizabeth Cookových ve vesnici Melbourne v Derbyshiru. Křestní jméno dostal po svém dědečkovi Thomasu Perkinsovi. Cookův otec zemřel, když mu byly tři roky, a matka se znovu provdala.

V deseti letech opustil školu a začal Cook pomáhat v místním obchodě za mzdu šest pencí týdně. O čtyři roky později se přihlásil do učení a poté pět let pracoval jako truhlář. Byl vychován v tradičním baptistickém duchu a v únoru 1826 se stal baptistickým misionářem, distribuoval evangelizační letáky a přivydělával si truhlářskou prací. V roce 1832 se přestěhoval na Adam and Eve Street v Market Harborough. Ovlivněn baptistickým kazatelem Francisem Beardsallem se stal členem protialkoholového hnutí, pořádal různá setkání a procesí odpůrců alkoholu. V březnu 1833 se oženil s Marianne Masonovou a měli spolu jediného syna Johna Mason Cooka.

V roce 1841 získal společnost Midland Counties Railway Company, díky které zahájil provoz speciálního vlaku Leicesteru do Loughborough. Považuje se to za první výletní vlak v Anglii. Během Světové výstavy v Paříži v roce 1855 provozoval výlety z Leicesteru do Calais ve Francii.[1][2]

Začátkem 60. let 19. století začal provozovat soukromé výlety a túry, a to jak v Anglii, tak v zahraničí.

Thomas Cook na sklonku života trpěl slepotou. Zemřel 18. července 1892.

Cestovní kancelář Thomas Cook v roce 2019[editovat | editovat zdroj]

Původně založená společnost Thomas Cook & Son se během desítek let stala (po změnách vlastnické struktury) největší cestovní kanceláří na světě. Podle odhadů z roku 2019 využívalo jejích služeb přibližně 19 milionů klientů ročně.[3]

Socha Thomase Cooka v Leicesteru u železniční stanice

Dne 23. 9. 2019 cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala a vstoupila do nucené likvidace. V okamžiku oznámení krachu bylo s touto cestovní kanceláří v zahraničí téměř 150 000 britských turistů. Jejich návrat má na starosti britský úřad pro civilní letectví (anglicky Civil Aviation Authority). Tato repatriace se má podle BBC stát největší podobnou operací v mírové historii Velké Británie.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Cook na anglické Wikipedii.

  1. Thomas Cook | British businessman. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-09-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The history of Thomas Cook, the world’s oldest tour operator. The Independent [online]. 2019-09-23 [cit. 2019-09-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b Britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala, na dovolené je s ní přes 600 tisíc lidí. ČT24 [online]. [cit. 2019-09-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]