The Elder Scrolls IV: Oblivion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
The Elder Scrolls IV: Oblivion
VývojářBethesda Softworks
Vydavatel2K Games
ProducentTodd Howard
SkladatelJeremy Soule
Herní sérieThe Elder Scrolls
EngineGamebryo Engine užívající technologie SpeedTree, Havok 3.0 a FaceGen
PlatformyWindows, Xbox 360, PlayStation 3
Datum vydáníWindows a Xbox 360:
Spojené státy americké Kanada 20. března 2006
Evropská unie 24. března 2006
Rusko 23. června 2006
PlayStation 3:
Spojené státy americké Kanada 20. března 2007
Austrálie 26. dubna 2007
ŽánrRPG
Herní módsingleplayer
KlasifikacePEGI 16 a více
ESRB 17 a více
CERO 17 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Elder Scrolls IV: Oblivion (či jen Oblivion) je fantasy RPG počítačová hra a videohra vyvinutá společností Bethesda Softworks, LLC. Jde o čtvrté pokračování herní série The Elder Scrolls. Hra byla poprvé vydána 20. března 2006 v Severní Americe a 24. března v Evropě. Vedle osobních počítačů je určena i pro herní konzole Xbox 360 a PlayStation 3. Některým nehratelným postavám (NPC) propůjčili své hlasy známí herci (např. Patrick Stewart, Lynda Carterová, Sean Bean a Terence Stamp).

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Vývoj hry začal v polovině roku 2002 krátce před uvedením předcházejícího dílu The Elder Scrolls III: Morrowind a trval přes 4 roky. Vedle standardního vydání bylo vytvořena i sběratelská edice, která navíc obsahuje kapesního průvodce Tamrielské říše, bonusové DVD s materiály z průběhu vytváření hry a repliku císařské mince. Hra je založena na upravené verzi herního enginu Gamebryo a používá systém modelování tváří postav FaceGen, technologii Havok k zachovávání fyzikálních zákonů prostředí, v němž se hráč pohybuje, a technologii SpeedTree ke generování realisticky vyhlížejících rostlin.

Jako základní je zamýšleno zobrazení z pohledu hráče, ale je možné zvolit i zobrazení z pohledu třetí osoby. Oblivion je příkladem nelineární počítačové hry, která může mít vysoce variabilní průběh, neboť různé úkoly lze plnit několika způsoby, lze si vybrat jejich pořadí či některé lze zcela ignorovat apod. Vysoká různorodost je zajištěna i při tvorbě a vývoji postavy, u níž si hráč sám bez větších omezení rozhodne, na jaké vlastnosti a dovednosti se zaměří a jakým způsobem bude postavu formovat. Mnoho nepřátel, úkolů a nalézaných pokladů je navázáno na úroveň hráčovy postavy a v závislosti na ní se mění. Např. v určité truhle může být jiný předmět, pokud ji otevře hráč na 10. úrovni, než předmět, který tam hráč najde se svojí postavou na 1. úrovni. Oproti předchozímu dílu je ulehčeno hledání lokací úkolů, neboť hráč má k dispozici mapu, která ho naviguje na správné místo, na němž má ve vybraném úkolu pokračovat. Tak je zamezeno zbytečnému bloudění, k němuž někdy docházelo v předchozím díle série.

Záplaty, verze, editor a rozšíření hry[editovat | editovat zdroj]

6. června 2006 byla vydána první oficiální záplata (patch), po které hra vykazuje verzi 1.1.511. Poslední patch byl vydán 30. dubna 2007 a zvyšuje verzi hry na 1.2.0416.

Hra obsahuje editor The Elder Scrolls: Construction Set, s nímž je možné vytvářet doplňky hry v podobě různých zásuvných modulů, jak to bylo možné i u předcházejícího dílu série. Několik oficiálních zásuvných modulů bylo možno po zaplacení stáhnout z webových stránek společnosti Bethesda Softworks, později byly souhrnně vydány spolu s rozšířením o frakci Rytířů Devíti jako stejnojmenný datadisk Knights of the Nine. Po jeho vydání však byli někteří fanoušci hry zklamáni malým rozsahem rozšíření, pro které podle jejich názoru není možno vydané rozšíření považovat za řádný a plnohodnotný datadisk[1].

27. března 2007 byl vydán oficiální datadisk The Elder Scrolls IV: Shivering Isles, který se odehrává v „Říši šílenství“ daedrického prince Sheogoratha nazývané Shivering Isles. Jde o novou lokaci rozdělenou na dvě části: Mánii, která je jasná, barevná a přesycená, a Dementii, která je naopak temná, depresivní a klaustrofobická. V říši je jediné město Nový Sheoth. Datadisk kromě inovovaného herního světa obsahuje nové úkoly, předměty i nepřátele.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hra se odehrává v centrální provincii Cyrodiil fiktivního kontinentu Tamriel. Hráč je situován do postavy vězně, který se probouzí ve vězeňské cele v Císařském městě. V jeho cele je náhodou také umístěn vstup do tajné chodby, která slouží císaři k úniku v naléhavých případech. Takto se hráč potkává s císařem Urielem Septimem VII., který se spolu se svými strážci z elitní císařské organizace Čepelí (Blades) snaží tajnou chodbou uniknout před vrahy z kultu uctívačů démonů nazývaného Mythic Dawn. Císař se zmiňuje o snu, v němž spatřil vězňovu tvář, a má obavu, že den, kdy vězně (hráče) spatří, bude jeho posledním. Vězeň této příležitosti využije a tajnou chodbou uniká z vězení stejnou cestou jako císař a jeho doprovod. Na svém útěku je svědkem několika dalších útoků atentátníků na císaře, který je nakonec smrtelně zraněn. Ten před svou smrtí vězňovi ještě svěří Amulet králů a požádá ho, aby amulet donesl Jauffremu do Weynonského převorství u města Chorrol. Jeskyněmi a kanalizací se vězeň dostane na svobodu a může se svobodně pohybovat po celé provincii Cyrodiil. Během setkání s císařem a při postupu podzemím si hráč zvolí, za jakou postavu bude hrát, a projde základní výukou ovládání hry. Před opuštěním podzemí má hráč možnost základní určení své postavy ještě naposledy změnit.

Po této úvodní části hry se hráč může volně rozhodnout, zda bude pokračovat v plnění úkolů z hlavní dějové linie hry či zda vstoupí do některé z frakcí a bude plnit vedlejší úkoly zadávané mu jeho nadřízenými či zda bude plnit úkoly zadávané některými NPC v různých městech a na dalších místech provincie. Také jen může volně prozkoumávat provincii, bojovat s bandity, divokými zvířaty a příšerami, plenit zříceniny starých hradů a elfských sídel a nalezenou kořist prodávat obchodníkům. Postup v hlavní dějové linii lze samozřejmě volně kombinovat i s plněním všech dalších úkolů.

Pokud hráč pokračuje v úkolech hlavní dějové linie, dozví se, že císařova smrt umožnila otvírání bran do Oblivionu neboli Zapomnění, paralelního světa démonů (tzv. daeder), kteří se chystají k invazi do světa Tamriel. Podle prastarého příběhu se totiž středozemní elfové (Ayleidé) vyžívali v přivolávání daeder, a tak byla bariéra mezi světy Tamrielu a Oblivionu potrhána. První vládkyně císařství z lidské krve, sv. Alessia, se dohodla s bohem Akatoshem, že on bude svou silou udržovat brány Oblivionu zavřené a potomci Alessie budou vládnout impériu. Jedinou cestou, jak lze natrvalo zavřít brány do Oblivionu a zabránit tak hrozící invazi, je nalézt potomka z krve císařského rodu Septimů, dosadit ho na trůn a znovu zapálit Dračí ohně v Císařském městě. Jauffre jako nejvyšší představitel Čepelí, které slouží císaři nejen jako ochranka, ale i jako výzvědná služba, hráči prozradí, že jediným potomkem císaře je nemanželský syn Martin Septim, který bydlí ve městě Kvatch. Když hráč dorazí do tohoto města, zjistí, že daedra u města otevřely bránu do Oblivionu a na město zaútočily. Hráč proto musí poprvé proniknout bránou do světa Oblivionu, bránu odtamtud zavřít a spolu se strážemi zlikvidovat démony, kteří již pronikli do města. Po tomto úspěchu je ostatními obyvateli celého Cyrodiilu přezdíván jako Hrdina od Kvatche. Poté Martina doprovodí zpět do Weynonského převorství, odkud však v mezidobí členové kultu Mythic Dawn uloupili Amulet králů. Jauffre nařídí dopravit Martina do pevnosti Chrámu Vládce oblak, hlavního sídla Čepelí, v Jerallských horách nedaleko města Bruma. Hráč potom musí vypátrat, že uloupený amulet by mohl být ve svatyni Mehrunese Dagona, daedrického prince ničení a pohrom. Tam však hráč zjistí, že vůdce kultu Bájný úsvit Mankar Camoran s amuletem unikl magickým portálem do svého „Ráje“, který vytvořil pomocí knih Mysterium Xarxes, učebnic tohoto kultu. Hráč se alespoň této knihy zmocní a ji donese Martinovi, který jejím studiem dospěje k závěru, že pro amulet musí následovat Mankara Camorana do jeho Ráje. K vytvoření portálu musí hráč pro Martina nalézt několik ingrediencí – první je daedrický artefakt. Další je velký welkyndský kámen – nástroj staré magie středozemních elfů. Pak světcovu krev – starobylé brnění Tibera Septima, prvního císaře Třetího věku. A poslední je velký pečetní kámen – artefakt daedrické magie, který je srdcem jisté části Oblivionu. Velký pečetní kámen může být ale jedině ve Velké bráně Oblivionu a to je také Martinův smělý plán: otevřít velkou bránu u města Bruma a na pomoc povolat všechna Cyrodiilská města.

Po otevření Velké brány u Brumy musí hráč proniknout do světa Oblivionu a získat velký pečetní kámen jako poslední ingredienci k vytvoření portálu do Ráje Mankara Camorana. Tímto portálem, který Martin následně otevře, se hráč dostane do utopického Ráje, kde se musí probojovat přes Camoranovy přisluhovače a nakonec musí porazit i jeho samotného a jeho děti. Tím získá Amulet králů, s nímž Martin v doprovodu Čepelí a hráče cestuje do Císařského města, aby znovu zapálil Dračí ohně a ukončil tak invazi daeder ze světa Oblivionu. Rada s bojovým mágem Ocatem v čele sice souhlasí s Martinovým právem na trůn, ale v Císařském městě zuří boje s daedrami a hráč musí s Martinem proniknout do centra města k Chrámu Vyvoleného. Před chrámem ještě musí čelit samotnému vládci Oblivionu Mehrunesovi Dagonovi. Martin se probojuje do chrámu, pomocí amuletu se spojí s dračím bohem Akatoshem, stane se jeho avatárem a porazí Mehrunese Dagona. Tímto je Amulet králů zničen, Martin zmizí, trůn říše zůstane prázdný, ale všechny brány do Oblivionu jsou navždy zavřeny. V závěrečné promluvě Martin svěří budoucnost Tamrielu do rukou hráče a vyhlásí začátek Čtvrtého věku. Vlády se ujme Rada a bude hledat vhodného nástupce na trůn. Závěr hlavní dějové linie tak umožňuje vytvořit další pokračování příběhu.

Vedlejší úkoly[editovat | editovat zdroj]

Vedle úkolů spojených hlavní dějovou linií může hráč plnit úkoly, které mu zadají představitelé různých frakcí, do nichž lze vstoupit. Jedná se o:

Další úkoly lze získat od některých postav v každém městě, lze se zapojit do gladiátorských soubojů v Aréně umístěné v Císařském městě a úkoly lze získat i od daeder, jejichž svatyně jsou rozesety po celém Cyrodiilu.

Tvorba postavy[editovat | editovat zdroj]

Vlastnosti a dovednosti[editovat | editovat zdroj]

Jako v jiných RPG jsou schopnosti hráčovy postavy závislé na několika základních vlastnostech. Jsou jimi:

 • Síla – určuje možnost zatížení, výdrž a intenzitu zranění způsobovaného zbraněmi v boji na blízko
 • Inteligence – ovlivňuje celkové množství magické many nutné k vyvolávání kouzel
 • Síla vůle – determinuje rychlost obnovování magické many a výdrž
 • Hbitost – ovlivňuje schopnost manévrování a rovnováhy, dále výdrž a intenzitu zranění způsobovaného zbraněmi na dálku
 • Rychlost – určuje rychlost pohybu
 • Odolnost – ovlivňuje výdrž a navyšování zdraví při přechodu postavy na vyšší úroveň
 • Osobnost – je významná pro postoj NPC, s nimž hráč komunikuje
 • Štěstí – má vliv na všechny prováděné činnosti

Na těchto základních vlastnostech závisejí odvozené vlastnosti, kterými jsou

 • Zdraví – určuje míru zranění, kterou postava vydrží; sníží-li se na nulu, postava umírá
 • Magická mana – magická energie nutná k vyvolávání kouzel
 • Výdrž – vyjadřuje únavu postavy, větší únava negativně ovlivňuje zejména boj na blízko
 • Zatížení – vyjadřuje hmotnost věcí, které hráč může s sebou nést

Při vytváření postavy na počátku hry prvotní hodnota základních vlastností vyplývá ze zvolené rasy, pohlaví a znamení.

Vedle vlastností má každá postava určité dovednosti. V závislosti na zvoleném povolání, které určuje zaměření hráče mezi základními specializacemi (umění boje, umění magie a umění plížení), se dovednosti dělí na hlavní a vedlejší. Dovednosti mají hodnotu v rozmezí 0–100, sedm hlavních dovedností má základní hodnotu 25, vedlejší dovednosti mají základní hodnotu 5. Dovednosti spojené s vybranou základní specializací mají hodnotu zvýšenou o 10. Každá dovednost je řízena určitou základní vlastností (s výjimkou štěstí, s nímž není spojena žádná z dovedností). Hodnota dovedností určuje mistrovskou úroveň v dané dovednosti, každá mistrovská dovednost je charakterizována určitým zvýhodněním či znevýhodněním. U jednotlivých magických škol jsou kouzla rozdělena podle mistrovských úrovní a postava není schopná vyvolat kouzlo z vyšší mistrovské úrovně, než na které aktuálně je. Mistrovské úrovně dovedností jsou: nováček (hodnoty 0–24), učedník (hodnoty 25–49), tovaryš (hodnoty 50–74), expert (hodnoty 75–99) a mistr (hodnota 100).

Rozdělení dovedností podle specializace lze shrnout do následující tabulky. Za dovedností je v závorce uvedena příslušná řídící vlastnost.

Umění boje Umění plížení Umění magie
Atletika (Rychlost) Akrobacie (Rychlost) Proměny (Síla vůle)
Zbraně s čepelí (Síla) Lehké brnění (Rychlost) Ničení (Síla vůle)
Tupé zbraně (Síla) Střelba (Hbitost) Obnova (Síla vůle)
Pěstní souboj (Síla) Otvírání zámků (Hbitost) Alchymie (Inteligence)
Zbrojíř (Odolnost) Plížení (Hbitost) Vyvolávání (Inteligence)
Blokování (Odolnost) Obchodování (Osobnost) Mystika (Inteligence)
Těžké brnění (Odolnost) Výřečnost (Osobnost) Iluze (Osobnost)

Základní vlastnosti (a v závislosti na nich i odvozené vlastnost) v průběhu hry rostou při přechodu na vyšší úroveň postavy, který nastane, pokud se po deseti zvýšeních hlavních dovedností hráčova postava uloží ke spánku. Dočasně lze hodnotu vlastností a dovedností zvýšit či snížit magií, lektvary či očarovanými předměty.

Rasy[editovat | editovat zdroj]

Hráčem vybraná rasa ovlivňuje vlastnosti a dovednosti postavy. Různé rasy mají různá zvýhodnění, kterými jsou jedinečné, schopnosti, které lze užít jednou denně, nebo specifická kouzla. Ve světě Tamriel žijí:

 • Bretoni – pocházejí z provincie High Rock, rychle a vnímavě chápou vše, co souvisí s kouzly, jsou odolní magickým energiím, vynikají při kouzlech zaměřených na léčení a vyvolávání
 • Císařští (Imperiálové) – původní obyvatelé civilizované kosmopolitní provincie Cyrodiil, bystří diplomaté a dobří obchodníci, dobře bojují v těžkém brnění
 • Seveřané (Nordové) – vysocí obyvatelé Skyrimu s plavými vlasy, patří k talentovaným válečníkům, jsou odolní vůči chladu
 • Redguardi – válečníci z Hammerfellu mají největší vrozený talent k boji ze všech tamrielských ras, mají zvýšenou odolnost vůči jedům a nemocem
 • Vysocí elfové (Altmeři) – pocházejí z ostrova Summerset, ze všech ras mají největší dar ovládat starodávná umění, jsou však více citliví vůči ohni, mrazu a šoku
 • Lesní elfové (Bosmeři) – lid obývající lesy Valenwoodu, jsou mrštní a obratní, takže se skvěle hodí na průzkumníky a zloděje, jsou skvělými lučištníky, proslavili se i svou schopností rozkazovat jednodušším bytostem
 • Temní elfové (Dunmeři) – pocházejí z Morrowindu, jsou známí svou zručností v zacházení s mečem, lukem a ničivou magií, jsou odolní vůči ohni a dokážou si na pomoc přivolat duchy předků
 • Orkové (Orsimeři) – barbarský národ pocházející z hor Wrothgarian a Dragontail provincie High Rock, žijí zejména v městském státě Orsinium. Často jsou zručnými zbrojmistry, jsou obávanými zuřivými bojovníky
 • Argoniánci – ještěrčí lidé ze zrádných bažin Black Marsh mají přirozenou imunitu vůči chorobám a jedům, dokážou dýchat pod vodou a snadno paklíčem otevírají zámky
 • Khajiitové – kočkám podobní lidé pocházejí z provincie Elsweyr, jsou inteligentní, rychlí a hbití, jejich vysoké akrobatické schopnosti a vidění ve tmě z nich činí zdatné zloděje

Znamení[editovat | editovat zdroj]

Každý obyvatel Tamrielu se narodil pod určitým znamením hvězd, které ovlivňuje některé jeho vlastnosti či mu dodává speciální schopnosti.

 • Učedník – má magickou manu vyšší o 100 bodů, ale na druhé straně má o 100 % nižší odolnost vůči cizí magii
 • Atronach – má magickou manu vyšší o 150 bodů, neobnovuje se mu spánkem, ale může ji doplnit absorbováním cizích kouzel (z 50 %)
 • Dáma – má o 10 bodů vyšší sílu a výdrž
 • Pán – má kouzlo Krev severu, které obnoví zdraví až o 90 bodů, na druhé straně trpí snížením odolnosti na oheň o 25 %
 • Milenka – jednou denně může použít schopnost Milenčin polibek, která za 120 bodů únavy paralyzuje nepřítele na 10 sekund
 • Mág – má zvýšenou magickou manu o 50 bodů
 • Rituál – jednou denně může použít obnovovací schopnost Mařin dar a umí kouzlo Požehnané slovo, kterým lze zahnat nemrtvé
 • Had – má kouzlo Plaz, kterým za 100 bodů únavy lze otrávit nepřítele a zároveň sebe léčit společně s odstraněním seslané škodlivé magie
 • Stín – může jednou denně použít schopnost Měsíční stín vyvolávající minutovou neviditelnost
 • Hřebec – má rychlost vyšší o 20 bodů
 • Zlodějka – má o 10 bodů zvýšenou hbitost, rychlost a štěstí
 • Věž – může jednou denně otevřít bednu uzamčenou zámkem na střední či nižší úrovni, dále může jednou denně použít schopnost Obrana věže, která odrazí z každého zranění 5 bodů po dobu 120 sekund
 • Válečník – má o 10 bodů zvýšenou sílu a výdrž

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Plnohodnotný datadisk na největší české fanouškovské stránce. oblivion.bonusweb.cz [online]. [cit. 2007-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-16. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]