Temnospondyli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTemnospondyli
Stratigrafický výskyt: Spodní karbon - spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Zygosaurus, zástupce skupiny
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída obojživelníci (Amphibia)
Podtřída Labyrinthodontia
Řád Temnospondyli
Zittel, 1888
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Temnospondyli byla velmi rozšířená skupina primitivních pravěkých obojživelníků, žijících v období spodního karbonu až spodní křídy (asi před 350 až 100 miliony let) na území většiny dnešních kontinentů. Dosahovali značného velikostního rozpětí, od malých forem zhruba velikosti mloka až po obří několik metrů dlouhé zástupce. Doba jejich rozkvětu spadá do přelomu prvohorní a druhohorní éry, v období jury a křídy již byli vytlačováni a postupně vymírali. Obvykle šlo o obojživelné formy, nalézáme však mezi nimi také plně vodní nebo naopak (téměř) plně suchozemské zástupce. Není jisté, zda vyhynuli zcela bez evolučních následovníků nebo byli předky některých dnešních vývojových linií.

Zajímavé taxony[editovat | editovat zdroj]

Jedním z nejstarších nálezů této skupiny je část lebky jedince z Německa z období spodního karbonu.[1] Mezi největší a geologicky nejmladší temnospondyly patřil australský Koolasuchus, dosahující délky až 5 metrů. Stejně velký mohl být také Cyclotosaurus, spolu s menším metoposaurem známý i z polského naleziště v Krasiejowě. Vůbec největším zástupcem však mohl být obří Mastodonsaurus s lebkou o délce až kolem 125 cm. Z území Čech jsou známé dobře zachované fosílie mladoprvohorních rodů jako byl Branchiosaurus nebo Cochleosaurus.

Mastodonsaurus - rekonstrukce

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ralf Werneburg, Florian Witzmann & Joerg W. Schneider (2019). The oldest known tetrapod (Temnospondyli) from Germany (Early Carboniferous, Viséan). PalZ. doi: https://doi.org/10.1007/s12542-018-00442-x

Zdroje a odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]