Mastodonsaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mastodonsaurus
Stratigrafický výskyt: Střední až svrchní trias

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu mastodonsaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: obojživelníci (Amphibia)
Řád: Temnospondyli
Nadčeleď: Capitosauroidea
Čeleď: Mastodonsauridae
Rod: Mastodonsaurus
Jaeger, 1828
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mastodonsaurus ("zub ve tvaru prsu") je dávno vyhynulým rodem velkého temnospondylního obojživelníka, žijícího v období triasu (asi před 240-200 miliony let) na území dnešní Evropy. Šlo o mohutného vodního obratlovce, charakterizovaného dorzoventrálně mírně zploštělým tělem, relativně slabými končetinami a ostrými jehlicovitými zuby v okrouhlých až trojúhelníkovitých čelistech. Mastodonsauři byli dravci, lovící podobně jako dnešní aligátoři. Do svých širokých čelistí chytali ryby a snad i větší obratlovce. Je možné, že vůbec neopouštěli vodu, protože pro pohyb na souši byli příliš těžcí a neohrabaní.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Byli největšími známými obojživelníky v dějinách planety. Jen lebka mohla dosahovat délky kolem 125 cm a celková délka těchto velkých obojživelníků nezřídka přesahovala 4 metry, v případě největších zástupců se mohla blížit snad až 6 metrům. Hmotnost pak přesahovala půl tuny a možná se blížila i celé metrické tuně. Podobnými a zhruba ve stejné době žijícími obojživelníky byli také o něco menší cyklotosauři a metoposauři.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Moser, Markus & Schoch, Rainer; 2007: "Revision of the type material and nomenclature of Mastodonsaurus giganteus (Jaeger) (Temnospondyli) from the middle Triassic of Germany" Palaeontology 505:1245-1266: