Mastodonsaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMastodonsaurus
Stratigrafický výskyt: Střední až svrchní trias
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu mastodonsaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída obojživelníci (Amphibia)
Řád Temnospondyli
Nadčeleď Capitosauroidea
Čeleď Mastodonsauridae
Rod Mastodonsaurus
Jaeger, 1828
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mastodonsaurus ("zub ve tvaru prsu") je dávno vyhynulým rodem velkého temnospondylního obojživelníka, žijícího v období triasu (asi před 240-200 miliony let) na území dnešní Evropy. Šlo o mohutného vodního obratlovce, charakterizovaného dorzoventrálně mírně zploštělým tělem, relativně slabými končetinami a ostrými jehlicovitými zuby v okrouhlých až trojúhelníkovitých čelistech. Mastodonsauři byli dravci, lovící podobně jako dnešní aligátoři. Do svých širokých čelistí chytali ryby a snad i větší obratlovce. Je možné, že vůbec neopouštěli vodu, protože pro pohyb na souši byli příliš těžcí a neohrabaní.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Byli největšími známými obojživelníky v dějinách planety. Jen lebka mohla dosahovat délky kolem 125 cm a celková délka těchto velkých obojživelníků nezřídka přesahovala 4 metry, v případě největších zástupců se mohla blížit snad až 6 metrům. Hmotnost pak přesahovala půl tuny a možná se blížila i celé metrické tuně. Podobnými a zhruba ve stejné době žijícími obojživelníky byli také o něco menší cyklotosauři a metoposauři.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Moser, Markus & Schoch, Rainer; 2007: "Revision of the type material and nomenclature of Mastodonsaurus giganteus (Jaeger) (Temnospondyli) from the middle Triassic of Germany" Palaeontology 505:1245-1266: