Tchang Sien-cu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tchang Sien-cu
Pseudonym Chaj-žuo, Čching-jüan tao-žen, Chaj-žuo-š’, Jü-ming-tchang
Jiná jména Li I-čeng
Narození 24. září 1550
Lin-čchuan, Ťiang-si, říše Ming
Úmrtí 29. července 1616
Umělecká činnost
Znám jako dramatik v žánru kchun-čchü, básník
Významná díla „čtyři snové hry“: Pavilón pivoněk, Příběh purpurové vlásenky, Příběh [z pod] jižní větve, Příběh z Chan-tanu

Národnost chanská
Země říše Ming
Vzdělání ťin-š’ (1583)
Povolání úředník
Manžel/ka Wu Shi
Otec Tang Shangxian
Matka Wu Shi
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tchang Sien-cu je čínské jméno, v němž Tchang je příjmení.

Tchang Sien-cu (čínsky pchin-jinem Tāng Xiǎnzǔ, znaky zjednodušené 汤显祖, tradiční 湯顯祖; 24. září 155029. července 1616), byl dramatik mingské Číny.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Tchang Sien-cu používal zdvořilostní jméno I-ženg (čínsky pchin-jinem Yìréng, znaky zjednodušené 义仍, tradiční 義仍) a pseudonymy Chaj-žuo (čínsky pchin-jinem Hǎiruò, znaky 海若), Čching-jüan tao-žen (čínsky pchin-jinem Qīng​yuǎn dào​rén, znaky zjednodušené 清远道人, tradiční 清远道人), později i Chaj-žuo-š’ (čínsky pchin-jinem Hǎiruòshì, znaky 海若士) a Jü-ming-tchang (čínsky pchin-jinem Yùmíngtáng, znaky 玉茗堂).

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Tchang Sien-cu pocházel z okresu Lin-čchuan (dnes část Fu-čou) v provincii Ťiang-si.[1] V jednadvaceti letech složil provinční úřednické zkoušky a roku 1583 uspěl i při zkouškách v hlavním městě. Sloužil v nižších úřednických postech v Nankingu, a provinciích Če-ťiang a Kuang-tung. Roku 1598 odešel ze státní služby, vrátil se do rodného kraje a soustředil se na psaní divadelních her.[1]

Z jeho dramat jsou nejvíce ceněny „čtyři snové hry“ v žánru kchun-čchü. Nejpopulárnější z nich je Pavilón pivoněk (牡丹亭, Mu-tan-tching) o lásce dívky a mladého úředníka překonávající i smrt.[1] Další tři „snové hry“ jsou C’-čchaj-ťi (紫釵記, „Příběh purpurové vlásenky“), Nan-kche ťi (紫釵記, „Příběh [z pod] jižní větve“) a Chan-tan ťi (南柯記, „Příběh z Chan-tanu“).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tang Xianzu na anglické Wikipedii.

  1. a b c ChinaCulture.org. Tang Xianzu: Great Ming Dynasty Playwright [online]. Beijing: ChinaCulture.org, Ministry of Culture, P.R.China [cit. 2015-04-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-23. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SWATEK, Catherine Crutchfield. Peony Pavilion Onstage : Four Centuries in the Career of a Chinese Drama. Ann Arbor: University of Michigan Center for Chinese, 2002. 425 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Tchang Sien-cu na Wikimedia Commons
  • ChinaCulture.org. Tang Xianzu: Great Ming Dynasty Playwright [online]. Beijing: ChinaCulture.org, Ministry of Culture, P.R.China [cit. 2015-04-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-23. (anglicky)