Kchun-čchü

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Scéna z divadelní hry Pavilón pivoněk

Kchun-čchü (čínsky pchin-jinem kūnqǔ, znaky zjednodušené 昆曲, tradiční 崑曲) je čínský tradiční divadelní žánr rozvíjející se od počátků mingského období koncem 14. století. Původně regionální varianta dramat čchuan-čchi získala koncem 16. století popularitu po celé zemi. Měl velký vliv na další vývoj čínské opery, včetně pekingské opery a dodnes je živý.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kchun-čchü se vyvinula z kchunšanské regionální varianty dramatických her čchuan-čchi. Původně, koncem 14. století, byla provozovaná v jihočínském okrese Kchun-šan (na jihu provincie Ťiang-su, v moderní prefektuře Su-čou), slavným místním autorem tohoto období byl Ku Ťien (顧堅).

Zůstávala jednou z mnoha místních verzí čchuan-čchi, dokud koncem 16. století Wej Liang-fu nezreformoval kchunšanskou hudbu a Liang Čchen-jü ji v upravené formě nevyužil ve svém dramatu Chuan-ša-ťi.[1] Liang Čchen-jü měl okamžitý úspěch a jeho hudební varianta se rychle rozšířila. Pojmy čchuan-čchi a kchun-čchü poté prakticky splynuly.[2] V následujících desetiletích se žánr kchun-čchü ocitl na vrcholu popularity, objevily se stovky autorů a mnohem více her.[3] K nejvýznamnějším autorům patřil Tchang Sien-cu, autor jedné z nejznámějších her čínské historie, Pavilónu pivoněk,[4] Žuan Ta-čcheng, který napsal devět her kchun-čchü, a současníky ceněný ministr Wu Ping, autor pěti kchun-čchü.[3]

Začátkem 20. století stál žánr před zánikem, a pronásledován byl i během kulturní revoluce. V současnosti existují profesionální soubory v Pekingu, Šanghaji, Nankingu, Čchen-čou, Wen-čou, Chang-čou a Tchaj-peji a množství amatérských souborů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kunqu na anglické Wikipedii.

  1. LI, Xiao. Chinese Kunqu Opera. [s.l.]: Long River Press, 2005. 303 s. ISBN 1592650627, ISBN 9781592650620. S. 69–70. (anglicky) 
  2. HU, John. Ming Dynasty Drama. In: MACKERRAS, Colin. Chinese Theater: From Its Origins to the Present Day. Honolulu: University of Hawaii Press, 1983. ISBN 0-8248-0813-4. S. 60–91, na. s. 71. (anglicky)
  3. a b Hu, s. 75–76.
  4. Hu, s. 73.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MACKERRAS, Colin, a kol. Chinese Theater: From Its Origins to the Present Day. Honolulu: University of Hawaii Press, 1983. Dostupné online. ISBN 0-8248-0813-4. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kchun-čchü na Wikimedia Commons
  • UNESCO. Kun Qu opera [online]. UNESCO, 2008 [cit. 2014-11-14]. Opera kchun-čchü na seznamu kulturního dědictví UNESCO (od roku 2001). Dostupné online. (anglicky)