TD Garden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
TD Garden
The Garden
TD Garden
TD Garden
Poloha 100 Legends Way
Boston, Massachusetts
Souřadnice
Otevření 30. září 1995
Vlastník Delaware North Companies
Cena výstavby $160 milionů USD
Architekt Ellerbe Becket, Inc.
Bývalé názvy
Shawmut Center (1995)
FleetCenter (1995-2004)
různé názvy (2004-2005)
TD Banknorth Garden (2005-2009)
Týmy
Boston Bruins (NHL) (1995-)
Boston Celtics (NBA) (1995-)
Boston Blazers (MILL) (1996-1997)
Boston Blazers (NLL) (2009-)
Kapacita
17 565 diváků pro hokej
18 624 pro basketbal
19 580 pro koncerty
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

TD Garden je aréna v Bostonu. Jmenuje se po svém sponzorovi TD Bank a lidé jí říkají The Garden nebo i Boston Garden. Bývalým názvem byl FleetCenter a Shawmut Center. Ještě před otevřením arény ale společnost Fleet Boston Financial koupila Shawmut Bank a proto byla aréna přejmenována. TD Bank vlastní arénu od roku 2005. TD Banknorth Garden bylo jméno arény, ale společnost TD Banknorth se v roce 2009 spojila s Commerce Bancorp a byla přejmenována na TD Bank.

Aréna je domovem Boston Bruins z NHL, Boston Celtics z NBA a Boston Blazers z NLL. Každoročně se zde utkávají bostonské univerzity v hokejovém turnaji Beanpot. Univerzity z celé Nové Anglie se zde setkávají v hokejovém klání Hockey East Championship. Hockey East je jednou z částí americké univerzitní soutěže NCAA.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba arény[editovat | editovat zdroj]

Architekti začali rýsovat podobu nové arény na začátku devadesátých let po letech tlaku hokejových Bruins, kteří se chtěli přestěhovat z chátrající Boston Garden. TD Garden měla být umístěna trochu severněji od staré Boston Garden, když byla stavba ukončena a obě arény stály, bylo mezi nimi pouze 23 cm místa. Stavět se začalo 29. dubna 1993, což znamená, že stavba zabrala 27 měsíců, včetně sedmitýdnové přestávky kvůli sněhové kalamitě. FleetCenter byl otevřen 30. září 1995.

Název[editovat | editovat zdroj]

Při otevření arény pro Bruins a Celtics se aréna jmenovala FleetCenter. Byla otevřena 30. září 1995.

Při průběhu stavby se nová aréna jmenovala Shawmut Center. Shawmut Bank byla jednou z hlavních bostonských bank. Nedlouho před dokončením arény se ale spojila s jejím větším rivalem Fleet Bank z Providence. Po dokončení musela být kvůli změně názvu ještě změněna barva a všechny sedačky s logem Shawmut Bank musely být odstraněny.

Další změnou měla být v roce 2004 změna při spojení bank FleetBoston Financial a Bank of America. Banka se ale vykoupila z práv na jméno arény. Delaware North tak musela práva prodat a v březnu 2005 tak učinila. Novým názvem se stal TD Banknorth Garden, protože práva zakoupila TD Banknorth z Maine, což byla americká část kanadské Toronto-Dominion Bank. Změna na název ale proběhla až na začátku července téhož roku. Společnost pojmenovala TD Banknorth Garden jako vzpomínku na starou Boston Garden. Do té doby se aréna jmenovala YourGarden (česky Vaše Zahrada).

Včetně současného jména TD Garden měla aréna už 33 názvů. Hráči Celtics při svém postupu v play-off 2002 říkali aréně "The Jungle".

V dubnu 2008 se TD Banknorth spojila s Commerce Bancorp a vytvořila novou TD Bank. O rok později oznámila společnost Delaware North Companies, že arénu přejmenuje na TD Garden v červenci 2009.

Renovace[editovat | editovat zdroj]

Před sezonou 2006-07 proběhla v aréně generální oprava. Nainstalována zde byla nová HD kostka. Aréna se stala vůbec první arénou s HD kostkou. Pro basketball nahradily původní rolovací panely na stěně video panely a přibyl průhledný ukazatel skóre nad košem.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Sporty[editovat | editovat zdroj]

Aréna je především domovem pro Boston Bruins hrající NHL a pro Boston Celtics hrající NBA. Aréna dále hostila další významné sportovní události, například mistrovství Spojených států v krasobruslení 2001, All-Star Game NHL v roce 1996 a finále NBA v roce 2008. Dále se zde konalo hodně významných wrestlingových turnajů.

V NBA je TD Garden vedle orlandské Amway Areny jedinou arénou s parketovou podlahou. Je to tradicí, Celtics hrají na parketách již od konce 2. světové války, kdy bylo dřevo drahým a nedostatkovým zbožím.

Ostatní události[editovat | editovat zdroj]

TD Garden také hostí hodně nesportovních událostí, jako koncerty apod., Disney on Ice a nejvýznamnější z těchto událostí byl národní meeting demokratické strany v roce 2004. I přes hroznou akustiku budovy zde hrál několik koncertů i Bruce Springsteen, U2 zde hrálo čtyři koncerty v řadě k nahrání DVD Elevation 2001: Live from Boston. Natáčeli zde i Fleetwood Mac, The Who, Genesis a Celine Dion. Nejúspěšnější koncerty zde měli Madonna, Metallica, Green Day, Bon Jovi a Pink.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku TD Garden na anglické Wikipedii.