Přeskočit na obsah

T14 (americký tank)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o prototypu tanku z doby druhé světové války. O tanku v současnosti vyvíjeném Ruskem pojednává článek T-14 (tank).
T14 (americký tank)
Těžký tank T14
Těžký tank T14
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Historie
VýrobceAmerican Locomotive Company
Vyrobeno kusů2
Základní charakteristika
Posádka5 (velitel, střelec, nabíječ, řidič, pomocný řidič)
Délka6,19 m
Šířka3,17 m
Výška2,99 m
Hmotnost41 t
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování50 – 76 mm
Hlavní zbraňKanón M3 ráže 75 mm (50 nábojů)
Sekundární zbraně1x M2 Kulomet Browning (12,7 mm)
2x M1919 Kulomet Browning (7,62 mm)
Pohon a pohyb
MotorFord GAZ V8
Síla motoru520 hp (390 kW)
Max. rychlost28 km/h
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Těžký tank T14 byl společným projektem americké a britské armády během druhé světové války. Tank T14 měl sloužit jako pěchotní tank v řadách obou armád.

Prototyp tanku T14 byl dokončen až roku 1944; touto dobou britský pěchotní tank Churchill sloužil již 2 roky a doznal značného zdokonalení oproti svým raným verzím. Projekt tanku T14 byl proto ukončen. Americká armáda pracovala na podobném tanku, který by byl obdobně pancéřovaný ale s vyšší rychlostí, vhodný i pro jiné nasazení než jako pěchotní tank. Tento vývoj vedl k vytvoření středního tanku T20.

Návrh a vývoj

V roce 1941, vedení United States Ordnance Department cestovalo do Británie za účelem získání britských zkušeností, nápadů a požadavků pro budoucí vývoj. V diskuzi zazněla možnost vytvořit dobře vyzbrojené a opancéřované vozidlo, které by bylo silnější než tehdy produkovaný britský pěchotní tank Churchill (A22).

Tank měl mít britský 57mm kanón QF 6-pounder nebo americký 75mm kanón a měl sdílet mnoho částí s tankem M4 Sherman, ale s pancéřováním 2× silnějším (až 101 mm) než měl v té době M4 Sherman.

Britové v roce 1942 objednali výrobu 8500 kusů, načež se rozběhly detailní vývojové práce. Testování prototypu dokončeného v roce 1944 ukázalo, že tank je pro praktické využití příliš těžký. V té době však již britská armáda disponovala novými verzemi tanků Churchill a křižníkových tanků s uspokojivými parametry, proto byl vývoj tanku T14 zastaven. Byly vyrobeny pouze 2 prototypy, jeden byl na testování v americké armádě a druhý byl poslán do Velké Británie. Prototyp, který byl poslán do Británie se dochoval a je umístěn v Bovingtonském tankovém muzeu. Britové podle stejných specifikací jako T14 vytvořili vlastní návrh tanku pod názvem A33 "Excelsior", který však rovněž nebyl zařazen do služby.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku T14 Heavy Tank na anglické Wikipedii.

Šablona:Americká vozidla za druhé světové války