Třesavkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Třesavkovití

Popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: klepítkatci (Chelicerata)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Řád: pavouci (Araneae)
Nadčeleď: Pholcoidea
Čeleď: Třesavkovití (Pholcidae)
C. L. Koch, 1851
Distribution.pholcidae.1.png
rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Třesavkovití (Pholcidae) jsou pavouci, kterých je známo zhruba zhruba 560 druhů, z nichž většina žije v tropických oblastech a to především v jeskyních. Tělo třesavkovitých je spíše menších rozměrů (3-15mm), končetiny jsou ale neobvykle dlouhé, jejich tarzy mají nepravé článkování, které umožňuje ohýbání chodidel. Díky tomu třesavky připomínají na první pohled sekáče, než pavouky. Při bližším prohlédnutí si však nelze nevšimnout zřetelného rozdělení těla na zadeček a hlavohruď tenkou stopkou, na čele karapaxu se nachází 8 nebo 6 očí. Pokud má třesavka očí osm, jsou seskupeny do tří skupin - po stranách po třech a uprostřed dvě - tento prostřední pár u šestiokých třesavek schází. Třesavkovití mají velkou jedovou žlázu a zcela jim schází tracheální systém. Na chelicerách lze pozorovat náznak přítomnosti nepohyblivého prstu někdejšího klepítka pavoučích předků, který má tvar zoubku a nalézá se na konci základního článku chelicery.

Třesavky si budují sítě, které jsou tvořeny řídce a nepravidelně uspořádanými vlákny, v lidských příbytcích jsou zpravidla umístěny při okrajích stropu. Třesavky se na ně zavěšují hřbetem k zemi pomocí koncových drápků svých končetin. Pokud je pavouk vyrušen, velice rychle rozkmitá tělo zavěšené v síti - odtud název „třesavkovití“

Samice nosí vajíčka spojená navzájem lepkavým sekretem, který vylučuje při kladení, a pavučinami v chelicerách před tělem až do vylíhnutí mláďat.

Zástupci v ČR[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Naši pavouci - Jan Buchar, Antonín Kůrka - nakladatelství Academia

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]