Třebsín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Třebsín
Třebsín od západu
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Počet obyvatel 109
Domů 513
Lokalita
PSČ 257 44
Obec Krňany
Okres Benešov
Historická země Čechy
Katastrální území Třebsín (4,0 km²)
Zeměpisné souřadnice
Třebsín
Třebsín
Další údaje
Kód části obce 74535
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vesnice Třebsín, dříve také Třebšín či Tržepschin, se nachází v okrese Benešov, Středočeský kraj. Spadá pod obec Krňany. Součástí místní části Třebsín je i ZSJ Závist a osada Norbertinka. V roce 2007 zde žilo 109 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Třebsíně je v roce 1310, ale s ohledem na historii Ostrovského kláštera Jana Křtitele lze předpokládat, že Třebsín resp. usedlost či statek mohl být založen již okolo roku 999.

Zvonička v Třebsíně pochází z druhé poloviny 18. století. Je šestiúhelníkového půdorysu, stěny jsou zděné, střecha je stanová, uprostřed půdorysu je umístěna cibulová věžička s lucernou. Střecha kaple i báň věžičky jsou kryty šindelem. Lucerna není bedněna, nosná konstrukce se pohledově uplatňuje. Krytina i všechny dřevěné prvky střechy jsou mořeny do tmavě hnědého odstínu, oplachování nebylo prováděno.

V roce 1927 a 1928 jsou zakládány první trampské osady (Club Údolí Ticha, Údolí Sporů a Slavia) v údolí k řece Sázavě přezdívané Zlatá řeka. Později vznikají osady Úsvit (1956) a Zahrádky (1976).

Slibně se rozvíjející historie Třebsína byla násilně přerušena druhé světové války, kdy došlo k nucenému vystěhování obyvatelstva a v celé oblasti Neveklovska, později i Sedlčanska, bylo zřízeno cvičiště SS. V roce 1943 byla v lese mezi Hradištkem a Závistí zřízena jedna z poboček koncentračního tábora Flossenbürg v Bavorsku. Po květnu 1945 se sem někteří obyvatelé znovu nevrátili.

Z Ottovy encyklopedie:[1] „Třebsín, nebo také Třebšín, ves v Čechách, hejtmanství Benešov, okr. Neveklov, fara u sv. Kiliána, pošta. Netvoříce; 39 domů, 265 obyvatel (1900) a samota Závist. Ves uváděla se od starodávna mezi zbožím kláštera sv. Jana Křtitele na Ostrově.“

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti má Třebsín (včetně Závisti) 87 domů s č.p. a v katastru je také evidováno 431 chat, srubů atd. s evidenčním číslem. Je zde trvale hlášeno 109 obyvatel (2007).

Ve vsi je činný sbor dobrovolných hasičů, který má zbrojnici v objektu, kde je také místní lidová knihovna. Jednou ročně je zde pořádán festival zaměřený na country, folk a bluegrassovou muziku Třebsínská zvonička.

Z hlediska služeb se nachází v obci dvě restaurace, ale nejbližší prodejna základních potravin je v Krňanech či v Hradištku pod Medníkem. Také lze navštívit Usedlost Medník, kde je možné si prohlédnout ekologické hospodářství a ochutnat jeho produkty.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Obcí prochází silnice II. tř. č. 106 ze Štěchovic do Kamenného Přívozu. Obec je zařazena do obsluhy Pražské integrované dopravy a obcí projíždí linka č. 438: Štěchovice - Rabyně, Měřín. Další linkou je linka č. 200053 Benešov - Vysoký Újezd - Hradištko - Štěchovice.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kaplička

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ottova encyklopedie obecných vědomostí® obsahuje Ottův slovník naučný (1888–1909) a Ottův slovník naučný nové doby (1930–1943)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]