Spolek pro vojenská pietní místa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spolek pro vojenská pietní místa
Založeno 4. června 2007
IČO 28559410
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spolek pro vojenská pietní místa (zkráceně Spolek pro VPM) je občanské sdružení, které vzniklo 4. června 2007.

Činnost spolku[editovat | editovat zdroj]

Spolek je nezávislé apolitické sdružení lidí se zájmem o historii, kteří mapují vojenská pietní místa a vkládají je na spolkové webové stránky www.vets.cz. Pod pojmem vojenská pietní místa, rozumíme památníky, pomníky, pamětní desky a podobné památky, upomínající na padlé a zemřelé ve válečných konfliktech, také na události, týkající se naší vojenské a válečné historie. Dále pak se jedná o válečné hroby, hroby vojáků, legionářů a odbojářů zemřelých v míru, osob zahynulých v koncentračních táborech, popravených, zabitých při náletech a hroby partyzánů. Mapuje hlavně na území České republiky,[1] ale i v zahraničí. Zde pak místa spojená s čs. vojáky a obětmi válečných konfliktů.[2] Jedná se o největší nestátní databázi techto památek v ČR, která vhodně doplňuje informace v Centrální evidenci válečných hrobů Ministerstva obrany ČR (CEVH MO ČR). Ke dni 1.11.2018 se v databázi nachází 51 288 VPM v 8.462 obcích z 34 států a obsahuje 85 649 fotografií.

Spolek pořádá semináře[3] a vydává čtvrtletně zpravodaj Monument, kde informuje o své činnosti. V současné době má necelé tři desítky platících členů a je otevřený všem, kdo mají o podobné aktivity zájem.

Informace z databáze spolku jsou využívány mj. i na Encyklopedii města Brna, [4] na webu ÚMČ Prahy 7 aj.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • http://www.kvhbeskydy.sk/historie-mapovani-vojenskych-pietnich-mist-peci-spolku-pro-vojenska-pietni-mista-os-sdruzeni-valecnych-veteranu-a-jednoty-csol-v-ceskem-brode/
  • http://www.csol.cz/domains/csol.cz/index.php/clanky-a-reporty/z-cinnosti-csol/archiv/2010/373-spolek-pro-vojenska-pietni-mista-hodnotil-svoji-rocni-praci
  • ŠTĚPÁN, Petr. Seminář spolku pro vojenská pietní místa [online]. Vlast.cz, 2010-11-21 [cit. 2018-11-09]. Dostupné online. 
  • https://encyklopedie.brna.cz/home-mmh/?acc=profil_literatury&load=6908