Těchovín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Těchovín
lesy v okolí Těchovína
lesy v okolí Těchovína
Vrchol617 m n. m.
Prominence175 m ↓ Borek (Kařez)[1]
Izolace12,7 km → HradRadeč
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Křivoklátské vrchoviny
Poznámkanejvyšší bod CHKO Křivoklátsko
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříKřivoklátská vrchovina / Zbirožská vrchovina / Vlastecká vrchovina
Souřadnice
Těchovín
Těchovín
Horninaryolit
PovodíBerounka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Těchovín (617 m n. m.) je zalesněný vrch ve Vlastecké vrchovině na Křivoklátsku. Je nejvyšším bodem CHKO Křivoklátsko a nachází se v katastrálním území Líšná u Zbiroha, asi 7 km severovýchodně od Zbirohu a 6 km jižně od Skryjí. Úzký, asi 1 km dlouhý hřbet se táhne mezi dvěma hlavními vrcholy ve směru jihozápadseverovýchod. Oba vrcholy jsou skoro stejně vysoké (616,3 a 616,7 m). Protáhlý hřeben i dosti strmé svahy jsou porostlé pestrým smíšeným lesem. Rostou zde buky, duby, javory, jasany i staré lípy. Zajímavostí je hojný výskyt jabloně lesní. V zimním období se mezi stromy otevírají dílčí výhledy k severu směrem na Rakovnicko, Krušné a Doupovské hory.

Vrchol vznikl v období starších prvohor (kambrium) pravděpodobně jako podmořská sopka. Je tvořen vyvřelými horninami (ryolit) hnědé až načervenalé barvy. Ve svazích se vyskytují drobná suťová pole a skalní výchozy. Sopečného původu jsou i nedaleké vrcholy Vlastec a Kohoutov. V geologických mapách je celá oblast vyvřelých hornin v okolí Těchovína označovaná jako Křivoklátsko-rokycanské pásmo[2].

Hluboké lesy v okolí Těchovína poskytují útočiště velkému množství zvěře včetně ohrožených druhů, ke kterým patří i čáp černý[3]. V zimě se zde potulují početná stáda srnců, divokých prasat a muflonů. Na vrchol nevedou žádné cesty. Nejbližšími sídly jsou 2 km vzdálená hájovna Na Januškách, hájovna Kohoutov a dále 4 km vzdálená ves Líšná. Poblíž severozápadního úpatí prochází žlutá turistická značka mezi hájovnou Vlastce a rozcestím Pod Týčským vrchem. Okolí Těchovína patří k nejzachovalejším lesním celkům CHKO Křivoklátsko. Poblíž vrcholu se nachází národní přírodní rezervace Kohoutov s cennými květnatými bučinami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. Křivoklátsko- geologická a přírodovědná mapa 1:50 000- ČGÚ, MŽP ČR, Správa CHKO Křivoklátsko v r. 1996
  3. Marta Dudková: Křivoklátsko - kraj černých čápů; Asco, Praha 1996.