Přeskočit na obsah

Svoge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svoge
Своге
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška679 m n. m.
StátBulharskoBulharsko Bulharsko
OblastSofijská
ObštinaSvoge
Svoge
Svoge
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha21,9 km²
Počet obyvatel7 994 (2020[1])
Hustota zalidnění364,5 obyv./km²
Etnické složeníBulhaři
Náboženské složenípravoslaví
Správa
Telefonní předvolba0726
PSČ2260
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svoge (bulharsky Своге) je město ležící v západním Bulharsku, v soutěsce řeky Iskăr v západní Staré planině. Je správním střediskem stejnojmenné obštiny a má necelých 8 tisíc obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie města se odvíjí do starověku, přesněji od thrácké doby, a je spojena nejspíše s kmenem Triballů, jak dokládají místní vykopávky, které však nejsou systematické. Datování nálezů víceméně svědčí o existenci několika sídel, stejně jako o jejich propojení s okolním, zejména řeckým světem. V obci se nacházejí zbytky po thrácekém opevnění. Předpokládá se, že poblíž obce proběhla bitva mezi thráckými kmeny a Filipem Makedonským, v níž byl těžce raněn a zůstaly mu trvalé následky. Tato oblast hrála roli ve vazbách mezi severními částmi dnešního Bulharska a egejským pobřežím. Od dob rané Byzantské říše se v okolí zachovaly zbytky asi tuctu pevností postavených proti invazi Gótů, Slovanů, Avarů a Prabulharů a zesílených během rozsáhlé stavební činnosti císaře Justiniána I. Z dob první a druhé Bulharské říše se zachovaly také zbytky opevnění na hoře Grochoten nad městem. Říká se, že místní název Latinci pochází z dob křížových výprav, kdy se zde usadila část procházejících vojáků. Ze 14. století se dochoval kostel sv. Paraskevy. V okolí se nacházejí kláštery, některé údajně velmi staré.[2]

Během osmanské nadvlády se počet obyvatel zvýšil díky tomu, že oblast ztratila strategický význam a do odlehlého místa utíkali Bulhaři z méně klidných oblastí. Přesto zde v 18. století vzniklo silné hajducké hnutí. Roku 1871 odtud vyrazil na svoji misi Vasil Levski s cílem zakládat revoluční výbory. Když se Svoge stalo v roce 1878 součástí Bulharského knížectví, bylo hospodářsky poměrně zaostalé – hlavním zaměstnáním obyvatel bylo primitivní zemědělství a pastevectví a těžba dřeva. Rozvoj nastal až s výstavbou železnice Sofie-Roman na konci 19. století. Se zprovozněním trati v roce 1897 přišel zlom ve vývoji obce. Kolem místního nádraží vzniklo koncentrované osídlení, dosud roztříštěné. V roce 1900 sem bylo z dědiny Iskrec přemístěno sídlo obštiny a díky svému strategickému položení si Svoge upevňovalo hospodářské postavení. Spolu s ním se také rozvíjela kultura a osvěta: byla založena škola a v roce 1907 byla postavena knihovna. V roce 1927 byl vysvěcen nový chrám sv. Petra a Pavla.[2] Na město bylo Svoge povýšeno v roce 1964.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Ve městě žije 7 814 obyvatel a je zde trvale hlášeno 7 994 obyvatel.[1] Podle sčítání 1. února 2011 bylo národnostní složení následující:[3][p 1]

BulhařiRomovéTurciostatní: 26 (0.3 %)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jsou uvedeni pouze ti, kdo národnost deklarovali.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Тримесечни таблици на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица към 15.09.2020 г. (по области, общини и населени места) [online]. Sofie: Главна Дирекция, Гражданска Регистрация и Административно Обслужване, 2020-09-15 [cit. 2020-10-20]. Dostupné online. (bulharsky) 
  2. a b Своге. Свети места [online]. [cit. 2020-11-13]. Dostupné online. (bulharsky) 
  3. НАСЕЛЕНИЕ ПО ОБЛАСТИ, ОБЩИНИ, НАСЕЛЕНИ МЕСТА И САМООПРЕДЕЛЕНИЕ ПО ЕТНИЧЕСКА ПРИНАДЛЕЖНОСТ КЪМ 1.02.2011 ГОДИНА [online]. Sofie: Национален статистически институт, 2011 [cit. 2015-10-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-03. (bulharsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]