Svetozar Pribićević

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svetozar Pribićević
Svetozar Pribićević (1).jpg
Narození26. října 1875
Hrvatska Kostajnica
Úmrtí15. září 1936 (ve věku 60 let)
Praha
NárodnostSrbové
Povolánípolitik
Politická stranaDemokratická strana
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svetozar Pribićević (26. října 1875 Kostajnica15. září 1936 Praha) byl chorvatsko-srbský politik v časech království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Angažoval se v politice jihoslovanského státu již v dobách jeho rané existence, založil Samostatnou demokratickou stranu a byl jedním ze zakladatelů Demokratické strany. V několika vládách první poloviny 20. let zastával pozice ministrů (vnitřních záležitostí, osvěty).

Politicky zastával postoje nejprve centralistické[1], souhlasil s tezí, že Chorvati a Srbové jsou jeden národ s dvěma plemeny. Názorově stál naproti Stjepanu Radičovi. Všechny chorvatské návrhy decentralizace státu odmítal, neboť zdůrazňoval, že to byli právě Srbové a srbská armáda, která Chorvatsko v podstatě osvobodila.[2] Později se ale jeho postoje vzhledem k situaci mění Po převratu v lednu 1929, kdy se chopil moci král začal s ostrou kritikou moci, což ho přineslo v tehdejším totalitním zřízení do problémů. Byl internován v Brusu, v Srbsku, vzhledem k horšícímu zdraví byl ale převezen zpět do Bělehradu a po československé intervenci mu bylo nakonec umožněno odejít ze země.[3] Během svého pobytu v emigraci v Paříži napsal kritický spis (La dictature du roi Alexandre - diktatura krále Alexandra). V něm se přimluvil za federalizaci Jugoslávie a za nezbytnost republikánského státního zřízení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠEBA, Jan. Rusko a Malá dohoda v politice světové. Praha: Melantrich 652 s. Kapitola II., s. 510. (čeština) 
  2. PIRJEVEC, Jože. Jugoslávie 1918-1992. [s.l.]: Argo ISBN 80-7203-277-1. Kapitola Královská Jugoslávie - pivní lahev na smetišti, s. 14. (čeština) 
  3. PIRJEVEC, Jože. Jugoslávie 1918-1992. [s.l.]: Argo ISBN 80-7203-277-1. Kapitola Diktatura krále Alexandra, s. 71. (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]