Svatby pana Voka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatby pana Voka
Země Československo
Jazyk čeština
Délka 100 minut
Žánr Historická komedie
Scénář a režie Karel Steklý
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Miloš Kopecký
Pavel Landovský
Vladimír Brabec
Otakar Brousek starší
Marie Drahokoupilová
Hudba Luboš Fišer
Václav Kopta
Kamera František Uldrich
Výroba a distribuce
Premiéra 26. 3. 1971
Produkční společnost Filmové studio Barrandov
Svatby pana Voka na ČSFD 
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatby pana Voka je československý historický film z roku 1971, který natočil režisér Karel Steklý. Titulní roli ztvárnil Miloš Kopecký. Hrdinou filmu je historická postava Petr Vok z Rožmberka, který se uchází o mladou Kateřinu z Ludanic.

Děj Filmu[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu se odehrává v roce 1580, kdy se šlechtic, pan Petr Vok z Rožmberka, uchází o mladou Kateřinu z Ludanic. Radí se o ní s bratrem Vilémem z Rožmberka a se svými věřiteli. Do příprav svateb se zaplete i císař Rudolf II.

Petr Vok se domluví se svými sloužícími, aby vyndali Kateřině z Ludanic klín od kola u kočáru, ale ti to popletou a vyndají klín u Vokova kočáru. Tak se pan Vok seznámí s Kateřinou z Ludanic. Ta mu dá podmínku, že nejprve musí provdat svůj dvanáctičlenný fraucimor.

Petr Vok se rozhodne, že pojede do Prahy, kam císař svolal české pány. Vymyslí si, že pojede v rouchu kardinála. To ovšem prozradí jeho sluha Cyril strážím v Praze. Naštěstí toto pan Vok zjistí od sluhy, který za prozrazení plánů dostal císařovo zlato. Přestrojení za kardinála proto bylo změněno a Vok jede v přestrojení za urozenou slečnu z Pernštejna. Do Prahy mezitím přijíždí také pravý kardinál, kterému stráže dají rákoskou namísto Voka. Na audienci požádá Petr Vok císaře o svolení ke sňatku s Kateřinou z Ludanic. Císař jeho žádosti vyhoví.

Konec filmu ukazuje zestárlého Voka, kterému se dostává stejného zacházení, kterým častoval i svůj fraucimor. Zatímco Vok usíná po víně s uspávacím práškem, jeho žena nadbíhá mladému knězi, jenž se vrátil z Nového světa a popisuje zážitky s divochy.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]