Světlo ženy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Světlo ženy
Původní názevClair de femme
Země původuFrancieFrancie Francie
ItálieItálie Itálie
NěmeckoNěmecko Německo
Jazykfrancouzština
Délka103 min
Žánrfilmové drama
ScénářCosta-Gavras
Milan Kundera
Roberto Frank
RežieCosta-Gavras
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleYves Montand
Romy Schneider
Lila Kedrova
Heinz Bennent
Romolo Valli
… více na Wikidatech
ProdukceGeorges-Alain Vuille
HudbaJean Musy
KameraRicardo Aronovich
StřihFrançoise Bonnot
Výroba a distribuce
PremiéraFrancie 29. srpna 1979
DistribuceMedusa Film
OceněníCésar pro nejlepší zvuk
Světlo ženy na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Světlo ženy (francouzsky Clair de femme) je filmové drama z roku 1979 režírované Costou-Gavrasem ve francouzsko-italsko-západoněmecké koprodukci. Spolu s Milanem Kunderou a Robertem Frankem se režisér podílel také na scénáři, který vznikl na motivy stejnojmenného románu spisovatele Romaina Garyho.

Hlavní postavy ztvárnili Yves Montand a Romy Schneiderová. Děj se odehrává v průběhu jediného dne. Natáčení trvalo padesát tři dnů, od prosince 1978 do 20. února 1979, především v římských ateliérech Cinecittà. Postprodukce byla dokončena v červenci 1979 a pařížská premiéra následovala 29. srpna téhož roku.

V roce 1980 obdržel snímek Césara v kategorii nejlepší zvuk. V dalších třech byl nominován – nejlepší film, režie a ženský herecký výkon.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdina příběhu Michel (Yves Montand) při vystupování z taxi na bulváru St. Michelle vyrazí nákup z ruky ženě středního věku Lydii (Romy Schneider). Míří z letiště a má jen dolary, které řidič odmítá přijmout. Žena za něho zaplatí. Pozve ji proto do kavárny a začíná se odvíjet vztah dvou osamělých osob.

Michel se právě rozešel se svou ženou. Jejich manželství bylo přáteli považováno za ideální a nezničitelné. Z rozchodu se chce vyléčit během půlročního pobytu v jihoamerickém Caracasu. Namísto do letadla se však dostává do bytu nově poznané ženy. Oba postupně odkrývají šrámy a zklamání svých niter. Lydie přišla o malou dceru, když její manžel Galba Tovarskij (Romolo Valli) havaroval s vozem. On sám si nese následky v podobě těžkého poškození řeči a se ženou nežije.

Během dlouhé noci se nová dvojice neúspěšně pokusí o milování, navštíví varieté, kam je dopoledne na své číslo se šimpanzem a psíky pozval starší muž v kavárně. Zastaví se také na velkolepé oslavě narozenin Galby, který pochází ze staré ruské rodiny. Celou událost řídí jeho pečující matka Soňa Tovarská (Lila Kedrova).

Ráno Michel společně s novou kamarádkou jede navštívit manželku. Ta si však v noci vzala život, jak sděluje policejní komisař (Daniel Mesguich). Lydie se rozhoduje na nějakou dobu odjet z Francie, aby si vše promyslela a citově vystřízlivěla. Stejnou věc se chystá učinit také Michel, který na ni ovšem bude čekat v Paříži.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Roberto Benigni barman ve varieté
Heinz Bennent Georges
Lila Kedrova Sonia Tovarska
Daniel Mesguich policejní komisař
Yves Montand Michel
Jean Reno dopravní policista
Romy Schneider Lydia
Romolo Valli Galba
Dieter Schidor Sven
Gabriel Jabbour Sascha
François Perrot Alain
Catherine Allégretová prostitutka

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Clair de femme (film) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]