Svída střídavolistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Svída střídavolistá

alternativní popis obrázku chybí
Svída střídavolistá (Cornus alternifolia)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: dřínotvaré (Cornales)
Čeleď: dřínovité (Cornaceae)
Rod: svída (Cornus)
Binomické jméno
Cornus alternifolia
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svída střídavolistá (Cornus alternifolia) je opadavý keř až strom s jednoduchými střídavými listy, pocházející ze Severní Ameriky. V České republice je občas pěstován jako okrasná dřevina.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Svída střídavolistá je keř až nevysoký strom s vodorovně odstávajícími a patrovitě uspořádanými větvemi. Letorosty jsou zelené a lysé. Listy jsou střídavé, 6 až 12 cm dlouhé, obvykle nahloučené na koncích větví. Čepel listů je elipticky vejčitá, na rubu nasivělá a přitiskle chlupatá, s 5 až 6 páry postranních žilek. Květy jsou bílé, drobné, ve 4 až 6 cm širokých polokulovitých vrcholících. Plody jsou modročerné ojíněné peckovice na červených stopkách, dosahující velikosti 6 až 8 mm.[1]

Druh je přirozeně rozšířen ve východních oblastech USA. Roste převážně v pobřežních křovinách, bažinách a na okrajích lesů.[1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Svída střídavolistá je v České republice občas pěstována jako okrasná a sbírková dřevina. Je uváděna např. z Pražské botanické zahrady v Tróji a z Dendrologické zahrady v Průhonicích.[2] Existují i pestrolisté a velmi ozdobné kultivary, např. 'Golden Shadow' se široce žlutě lemovanými listy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KOBLÍŽEK, J.. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov : Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.  
  2. Florius - katalog botanických zahrad: Cornus controversa [online]. . Dostupné online.