Svätý Anton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svätý Anton
Svaty anton2.JPG
Svätý Anton – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 449 m n. m.
Stát Slovensko Slovensko
kraj Banskobystrický
okres Banská Štiavnica
tradiční region Střední Pohroní
Svätý Anton
Red pog.svg
Svätý Anton
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 22,63 km²
Počet obyvatel 1 221 (31.12.2013)
Hustota zalidnění 53,95 obyv./km²
Správa
Starosta Jozef Baranyai
Oficiální web www.svatyanton.sk
PSČ 969 72
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svätý Anton je obec na Slovensku v okrese Banská Štiavnica. Donedávna nesl pojmenování Antol. K obci patří usedlosti Rovne, Bažanica a Macko.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1266. Název dědiny vychází z názvu původního kostela zasvěceného sv. Antonínovi Poustevníkovi. V roce 1266 se v první dochované listině uvádí, že území okolo kostela bylo zapsáno jako majetek rodiny HuntPoznanovců. Od roku 1342 se v obci vybíralo mýto. Kromě mýtné stanice se tu nacházela dvě hutnická zařízení, cihelna a tři mlýny, ze kterých se zachoval jen jeden, v současnosti přestavěný na penzion. V roce 1472 patřila obec do panství hradu Čabraď. V 16. století se panství Čabraď rozdělilo a vzniklo hradní panství Sitno, kterého se obec stala součástí. V 17. století získal panství od Ferdinanda II. Peter Koháry a to za zásluhy v boji proti Turkům. O hospodářský, duchovní a kulturní rozvoj obce se nejvíce sloužili právě Koháryové. Po dostavbě kaštelu roku 1744 se sídlo správy majetků stala obec Svätý Anton. Od roku 1826 patřila obec Coburgům. Ferdinand Coburg, bratr posledního vlastníka kaštelu, navštěvoval obec až do roku 1944.

Obyvatelé se živili prací v dolech a hutních zařízeních, v místním kamenolomu, v lesích a v průmyslových podnicích v Banské Štiavnici. V polovině 20. století je známa výroba vyřezávaných a malovaných betlémů. V období mezi světovými válkami tu působil divadelní kroužek Andreje Trúchleho. V současnosti se v obci nachází školka, základní škola, místní knihovna, sbor dobrovolných hasičů, dva penziony, ranč, restaurace a obchody, fotbalové a multifunkční sportovní hřiště. Obec je vybavena vlastní vodovodní sítí a je napojena na plyn. Středem obce prochází komunikace spojující Banskou Štiavnicu s Hontianskými Nemcemi a dále na Šahy.

Názvy obce[editovat | editovat zdroj]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Svätý Anton (okres Banská Štiavnica) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]