Přeskočit na obsah

Koháryové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Koháryové
Erb rodu Koháryů
ZeměUherskoUhersko Uhersko
Titulymagnáti
ZakladatelGyörgy Kohári
Rok založení1470
Vymření po mečiFrantišek Josef Kohári (1826)
Vymření po přesliciMarie Antonie Gabriela
Větve roduSasko-Koburk-Gotha-Koháry
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Koháryové (též Koháriové, maďarsky Koháry család) byli uherský šlechtický rod se sídly v Čabradi, Sitně a ve Svätém Antonu na Slovensku (Horních Uhrách), také v dolních Uhrách a v dolním Rakousku v oblasti Weinviertel, kde je v Kleinhadersdorfu jejich rodinná hrobka z 19. století.

Koháryové patřili od raného novověku mezi nejvýznamnější magnátské rody Uherska a byli činní hlavně jako vojáci a politici.

Historie rodu

[editovat | editovat zdroj]

Rodina svůj původ odvozovala ze župy Zala v jihozápadním Maďarsku, odkud pocházel první člen rodu Jiří (György) Koháry, který byl v roce 1470 na dvoře uherského a moravského krále Matyáše Korvína v Budíně zmíněn s titulem nobilis regis Hungariae aulicus.

Štěpán I. Koháry, rytina Eliase Widemanna (1664)
Hrob a epitaf Štěpána I. Koháryho (datovaný 1664), krypta u sv. Benedikta Hronský Beňadik
Knížecí erb rodu Koháry
Ferdinand Sasko-Kobursko-Gothajský Kohári
Ruina hradu Čabraď

Ferdinand byl příbuzný s několika královskými dvory. Jeho neteřemi byly královna Viktorie, císařovna Charlotta Belgická a jeho synovci princ Albert Britský a král Leopold II. Mezi přímé potomky Marie Antonie Gabriely Koháry patřili mimo jiné portugalský král Ferdinand II. (její syn) a bulharský car Ferdinand I. (její vnuk).

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Koháriovci na slovenské Wikipedii.

  1. Günter Fuhrmann, Der Löwe mit dem Krummsäbel, Die Geschichte der Familie Koháry und ihre Beziehungen zum Weinviertel. In: Heimat im Weinland. Heimatkundliches Beiblatt zum Amtsblatt der Bezirkshauptmannschaft Mistelbach, ročník 2016/1 (Mistelbach 2016)

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]