Studentské listy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Studentské listy byl nezávislý čtrnáctideník vysokoškolských studentů založený v prosinci 1989 skupinou někdejších studentů Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy. Byl připravovaný jako samizdat pražských studentů již před 17. listopadem 1989. Stal se radikálním hlasem studentského hnutí systematicky zaměřeným na domácí i zahraniční politiku, historii, bezpečnostní problematiku, vyrovnání se s totalitní minulostí, kulturu a sport. Studentské listy od počátku podporovaly radikální politickou a ekonomickou transformaci československé společnosti, postupně se orientovaly na podporu konzervativně-liberálního proudu v Občanském hnutí.

V lednu 2019 začaly fungovat Studentské listy na webu slisty.cz. Ty se snaží být jakýmsi duchovním nástupcem původních Studentských listů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První číslo Studentských listů bylo distribuováno 29. 12. 1989, v den volby Václava Havla prezidentem ČSSR. Jejich redakce sídlila nejprve v Bolzanově 7, v Praze, společně s redakcí undergroundového Vokna a Informačního servisu/Respektu, později v Hellichově 5 (Praha 1).

V průběhu let 1990–1991 vydalo nakladatelství a vydavatelství Lidové noviny celkem 28 čísel Studentských listů v českém jazyce a 2 anglické mutace.

V prvním ročníku vyšly kromě historického seriálu Zdeňka Jelínka: Action-Station! Přehled českých paraskupin vyslaných z Anglie a Itálie během II. světové války do protektorátu a na Slovensko (č. 4–9/1990) také tajné dokumenty o 17. listopadu 1989 (č. 2/1990) nebo přepisy jednání představitelů Občanského fóra se zástupci KSČ (č. 22/1990).

V průběhu druhého ročníku byl publikován Pravdivý příběh Plastic People of the Universe Ivana Martina Jirouse s fotografiemi Jana Ságla (č. 1–21/1991).

Členové Studentských listů[editovat | editovat zdroj]

Zakladatelem a šéfredaktorem Studentských listů byl Pavel „Pažout“ Žáček, jeho zástupcem Martin Vacek. V redakci působili novináři Martin Bartůněk, Miroslav Bosák (dnes v České televizi), Ivan Brezina (dnes šéfredaktor časopisu Outdoor), Stanislav Červinka, Dan Hrubý (dnes v týdeníku Reflex), Věra Krincvajová (dnes v České televizi), Rebeka Křižanová (dnes v České televizi), Radko Kubičko (dnes v Českém rozhlasu), Josef Mlejnek jr., Bohumil Pečinka (dnes v týdeníku Reflex), Milan „Fefík“ Podobský (dnes v humoristickém časopisu Sorry), Klára Pospíšilová, Elena Strešková, Jan Švéd (dnes v MF Dnes), Roman Vaněk, Jiří Venclík (dnes v České televizi), Vanda Wolfová ad.

Obnovené Studentské listy[editovat | editovat zdroj]

Šéfredaktorem Studentských listů vzniklých roku 2019 je Šimon Rogner, jeho zástupcem pak Lukáš Saturka. K 1. 3. 2021 fungovala redakce v následujícím složení: [1]

  • Šéfredaktor: Šimon Rogner
  • Zástupce šéfredaktora: Lukáš Saturka
  • IT správa: Jakub David
  • Vedoucí rubriky Politika: Vojtěch Petrů
  • Vedoucí rubriky Kultura: Julie Šafová
  • Redaktoři: Vojtěch Brodský, Michael Cardal, Martin Dlouhý, Vojtěch Federsel, Roxane Hamilton, Matěj Kolář, Anna Kubatová, Michael Prokop, Alexandr Romancov, Filip Svoboda, Tereza Šandová, Jan Španiel, Valérie Štylerová, David Vápeník, Natalie Zichová, Ema Zvolánková

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. DAVID, Jakub. Studentské listy [online]. [cit. 2020-12-16]. Dostupné online.