Strouženský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strouženský potok
Strouženský potok
Strouženský potok
Základní informace
Délka toku3,825 km
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
PolskoPolsko Polsko (Dolnoslezské vojvodstvíStroužné, ČeskoČesko Česko (Královéhradecký krajŽďárky
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Metuje, Brlenka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strouženský potok, polsky Pstrążnik, německy Straußeneyer Bach je potok protékající obcí Stroužné, německy Straußeney, v letech 1937–1945 Straußdörfel; od 1945 polsky Pstrążna; dolní tok se nachází v České republice, částečně i kus toku horního.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Strouženský potok pramení u státní hranice mezi Polskem a Českou republikou na území Polska mezi obcemi Stroužné a Bukovina (Bukowina Kłodzka, německy Bukowine, v letech II. světové války Tannhübel). Bezprostředně za prameništěm vytváří v délce cca. 400 metrů státní hranici mezi oběma státy u české osady Machovské končiny, poté protéká na polském území obcí Stroužné. V dolní části obce jsou na potoce tři rybníky, využívané k chovu ryb; jde o zatopené černouhelné doly. Asi 150 metrů po výtoku z dolního rybníka vtéká potok na české území, kde asi po 100 metrech v Dolech přijímá zprava bezejmenný přítok (o celkové délce 0,425 km) pramenící v osadě Závrchy.

Údolí Strouženského potoka v horní části vytváří hranici mezi Bukovinským hřbetem Jestřebích hor a Levínskou vrchovinou, v dolní části pak hranici Jestřebích hor s Hronovskou kotlinou (Bartoňova hora), na horním toku mezi Hronovskou kotlinou a Levínskou vrchovinou, a v dolní části pak mezi vrchem Borek (553 m n. m. - Jestřebí hory) a Bartoňovou horou (Hronovská kotlina - 510 m n. m.); tam je také několik menších rybníčků/jezírek. Z úbočí Borku do potoka vytéká železitá voda (jeví se jako pramen) ze zrušených černouhelných dolů. Důlní činnost zde probíhala už od poloviny 19. století, rovněž tak v tehdy pruské/německé obci Stroužné, obývané do r. 1945 českým obyvatelstvem. Po zrušeném dolu Vilemína doposud stojí dva objekty na místě zvaném Doly. Nad pravým břehem Strouženského potoka stojí v Dolech kaplička.

V obci Žďárky se Strouženský potok vlévá do potoka Brlenka.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]