Strelíciovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxStrelíciovité
alternativní popis obrázku chybí
Strelície královská (Strelitzia reginae)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádzázvorníkotvaré (Zingiberales)
Čeleďstrelíciovité (Strelitziaceae)
Hutch., 1934
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strelíciovité (Strelitziaceae) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu zázvorníkotvaré (Zingiberales). Jsou to velké byliny nebo dřeviny s jednoduchými řapíkatými listy a květy ve velkých květenstvích s nápadnými listeny. Čeleď zahrnuje 7 druhů ve 3 rodech a je rozšířena v Jižní Americe, jižní Africe a na Madagaskaru.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to středně vzrostlé až robustní vytrvalé byliny s oddenky nebo dřeviny podobné palmám. Listy jsou jednoduché, střídavé, dvouřadě uspořádané, řapíkaté, s listovými pochvami. Čepele jsou celokrajné, žilnatina je zpeřená (zpeřeně souběžná). Čepel se často později mezi žilkami trhá, proto se může zdát jako zpeřeně složená. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými nebo jednopohlavnými květy. Květy jsou uspořádány ve složeném vrcholičnatém květenství. V nodech hlavní osy květenství vyrůstají menší monochasiální vrcholíky květů (vijany), někdy může být vijan pouze jeden. Vijany jsou podepřeny listeny, často velikými a nápadně zbarvenými, člunkovitého tvaru. Květy jsou nepravidelné, výrazně zygomorfické. Okvětních lístků je 6, které jsou nestejné. Vnější okvětní lístky jsou volné, boční lístky vnitřního kruhu navzájem srostlé a 3 člen je s nimi na bázi srostlý nebo je volný, kratší než boční. U rodu Strelitzia jsou 2 boční lístky vnitřního kruhu srostlé a výrazně asymetrické, vytváří protáhlý útvar šípovitého tvaru, který objímá nitky a čnělku. Fertilních tyčinek je 6 nebo 5, kdy šestá tyčinka je přeměněna na staminodium, nejsou petaloidní (nenapodobují korunu). Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je tobolka, často dřevnatá. Semena mají většinou nápadně barevný a často chlupatý míšek (arillus)[1][2][3].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jsou známy 3 rody a asi 7 druhů, které jsou přirozeně rozšířeny v tropech Jižní Ameriky, v jižní Africe a na Madagaskaru.[1]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Phenakospermum, Ravenala, Strelitzia[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. Archivovaná kopie. delta-intkey.com [online]. [cit. 2009-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-04-05. 
  3. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=121345
  4. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  5. The Plant List [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-05-23. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]