Strelíciovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Strelíciovité

alternativní popis obrázku chybí
Strelície královská (Strelitzia reginae)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: zázvorníkotvaré (Zingiberales)
Čeleď: strelíciovité (Strelitziaceae)
Hutch., 1934
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strelíciovité (Strelitziaceae) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu zázvorníkotvaré (Zingiberales). Jsou to velké byliny nebo dřeviny s jednoduchými řapíkatými listy a květy ve velkých květenstvích s nápadnými listeny. Čeleď zahrnuje 7 druhů ve 3 rodech a je rozšířena v Jižní Americe, jižní Africe a na Madagaskaru.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to středně vzrostlé až robustní vytrvalé byliny s oddenky nebo dřeviny podobné palmám. Listy jsou jednoduché, střídavé, dvouřadě uspořádané, řapíkaté, s listovými pochvami. Čepele jsou celokrajné, žilnatina je zpeřená (zpeřeně souběžná). Čepel se často později mezi žilkami trhá, proto se může zdát jako zpeřeně složená. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými nebo jednopohlavnými květy. Květy jsou uspořádány ve složeném vrcholičnatém květenství. V nodech hlavní osy květenství vyrůstají menší monochasiální vrcholíky květů (vijany), někdy může být vijan pouze jeden. Vijany jsou podepřeny listeny, často velikými a nápadně zbarvenými, člunkovitého tvaru. Květy jsou nepravidelné, výrazně zygomorfické. Okvětních lístků je 6, které jsou nestejné. Vnější okvětní lístky jsou volné, boční lístky vnitřního kruhu navzájem srostlé a 3 člen je s nimi na bázi srostlý nebo je volný, kratší než boční. U rodu Strelitzia jsou 2 boční lístky vnitřního kruhu srostlé a výrazně asymetrické, vytváří protáhlý útvar šípovitého tvaru, který objímá nitky a čnělku. Fertilních tyčinek je 6 nebo 5, kdy šestá tyčinka je přeměněna na staminodium, nejsou petaloidní (nenapodobují korunu). Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je tobolka, často dřevnatá. Semena mají většinou nápadně barevný a často chlupatý míšek (arillus)[1][2][3].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jsou známy 3 rody a asi 7 druhů, které jsou přirozeně rozšířeny v tropech Jižní Ameriky, v jižní Africe a na Madagaskaru.[1]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Phenakospermum, Ravenala, Strelitzia[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/musaceae.htm
  3. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=121345
  4. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)  
  5. The Plant List [online]. . Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]