Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
Autor Jonas Jonasson
Původní název Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Překladatel Zbyněk Černík
Země Švédsko
Jazyk švédština
Žánr humoristický román
společenský román
Vydavatel Piratförlaget
Datum vydání 2009
Česky vydáno 2012
Typ média tisk
Počet stran 400
ISBN 978-80-87697-00-9
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (švédsky Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann) je humoristický román švédského spisovatele Jonase Jonassona z roku 2009. Jedná se o první autorovu knihu, ve které na pozadí jednoho dlouhého a nevšedního života zachycuje důležité historické události 20. století s humorem a nadsázkou. Román se hned po uvedení na trh stal bestsellerem a byl přeložen do více než 30 jazyků.

Stručný děj[editovat | editovat zdroj]

Ve švédském domě s pečovatelskou službou se připravuje oslava stých narozenin jednoho z jeho obyvatel — Alana Каrlssona, ale jubilant uteče oknem v přezůvkách a skrývá se neznámo kde.[1] Na nejbližší autobusové zastávce se shodou okolností stává majitelem kufru plného peněz z prodeje drog a odjíždí do neznáma. Uprchlíka pronásledují bandité, a pak i policie a na jeho další cestě za dobrodružstvím mu pomáhají noví přátelé.

Román v románu[editovat | editovat zdroj]

Kromě pokračování dobrodružného života stoletého Alana Karlssona v současnosti, jsou v románu popsány fantastické minulé epizody z jeho dlouhého života. Z nich vyplývá, že Karlsson pomohl vytvořit atomovou bombu v Los Alamos, spřátelil se s Harry S. Trumanem a generálem Francem, poznal Stalina, Kim Čong-ila, Mao Ce-tunga, Kim Ir-sena, Lyndona Johnsona, Charlese de Gaullea a manželku Čankajška Sung Mej-ling. Zmařil atentát proti Winstonu Churchillovi a byl v zákulisí účastníkem mnoha z klíčových událostí dvacátého století. Setkal se s fyzikem Robertem Oppenheimerem, aktivně se účastnil španělské občanské války, čínské občanské války, zažil přechod přes Himálaj a vězení v Teheránu, pět let strávil v sovětském gulagu ve Vladivostoku, zapletl se do korejské války nebo pouličních nepokojů v Paříži v roce 1968.

Charakteristika hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Alan Karlsson je stoletý stařík ze švédského městečka poblíž Stockholmu, kde se narodil a kde prožil své stáří. I přes to, že v knize spáchá mnohé zločiny, je tato fiktivní knižní postava považována za kladnou postavu. Alan Karlsson je velmi pozitivní, optimistická, vtipná a extrovertní osobnost po celý svůj život. Jeho vlastnosti a povaha mu získávají mnoho přátel a to včetně slavných osobností, od amerického prezidenta po prodavače ve stánku s občerstvením. Jako malý chlapec rád experimentoval a sám zkoumal svět. Ve svém stáří má už šedé vlasy a není tak hbitý, ale má v sobě pořád toho malého kluka, kterým byl.

Audiokniha[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 vyšla kniha v audioformátu v přednesu švédského herce Björna Granatha. V roce 2013 vyšla v češtině ve vydavatelství Panteon v interpretaci herce Martina Stránského.[2]

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

Logo filmu

V roce 2013 natočil režisér Felix Herngren podle knižní předlohy stejnojmenný film s Robertem Gustafssonem v hlavní roli.[3][4] Snímek natočený v mezinárodní koprodukci byl uveden v roce 2014 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu v sekci Berlinale Special.[5]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • 2010 Stora Ljudbokspriset (audiokniha)[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VOSLÁŘOVÁ, Marie. Jonasson, Jonas: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. iLiteratura.cz. 2012-09-26. Dostupné online [cit. 2017-01-03]. 
  2. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel - CDmp3
  3. SPÁČILOVÁ, Mirka. RECENZE: Stoletý stařík ani se Stalinem na Forresta Gumpa nedosáhne. iDNES.cz [online]. 2014-05-16 [cit. 2017-01-03]. Dostupné online. 
  4. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel / Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (2013). [s.l.]: csfd.cz Dostupné online. 
  5. Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann – Berlinale Special 2014
  6. Vinnare 2010

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]