Stephen Cole Kleene

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stephen Cole Kleene
Rodné jménoStephen Cole Kleene
Narození5. ledna 1909
Hartford
Úmrtí25. ledna 1994 (ve věku 85 let)
Madison
Alma materAmherst College (do 1930)
Princetonská univerzita (1930–1934)
Povolánímatematik, informatik, filozof a vysokoškolský učitel
ZaměstnavateléPrincetonská univerzita (1934–1935)
Wisconsinská univerzita v Madisonu (1935–1941)
Amherst College (1941–1942)
Námořnictvo Spojených států amerických (1942–1946)
Wisconsinská univerzita v Madisonu (1946–1979)
OceněníGuggenheimovo stipendium (1949)
Cena Leroye P. Steeleho (1983)
Národní vyznamenání za vědu (1990)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stephen Cole Kleene (5. ledna 1909, Hartford25. ledna 1994, Madison) byl americký matematik a logik, který svou prací pomohl položit základy matematické informatiky.

Spolu s Alonzo Churchem, Alanem Turingem, Emilem Postem či Kurtem Gödelem je považován za zakladatele specifické větve matematické logiky, a to tzv. teorie rekurzivních funkcí. Obzvláště významná je jeho práce v teorii vyčíslitelnosti. Je po něm pojmenovaných několik matematických konceptů, např. Kleeneho hierarchie, Kleeneho algebra, nebo Kleeneho hvězdička (také nazývána iterace nebo Kleeneho uzávěr) a s ní úzce související Kleeneho plus (kladná iterace). Také vynalezl regulární výrazy a spolu s Alonzo Churchem i lambda kalkul. Jeho jméno nesou i Kleeneho s-m-n věta a Kleeneho-Rosserův paradox. Byl také průkopníkem intuicionizmu.

Správná výslovnost jména Kleene je / kleɪni ː / (jako anglické "clay-knee"), ne / kli ː ni ː / nebo / kli ː n /. Jeho syn, Ken Kleene k tomu řekl:

Pokud je mi známo, tato výslovnost je nesprávná ve všech existujících jazycích. Podle mě tuto novátorskou výslovnost vynalezl můj otec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kleene se narodil v roce 1909, v Hartfordu v Connecticutu. Studoval na Amherst College, kde v roce 1930 získal titul bakaláře, později na Princetonské univerzitě, kde v roce 1934 získal i doktorát (PhD). Jeho disertační práci s názvem A Theory of Positive Integers in Formal Logic (Teorie přirozených čísel ve formální logice) vedl jako školitel Alonzo Church. Ve třicátých letech pomohl k rozvoji lambda kalkulu, který vynalezl Church, takovou měrou, že dnes bývá považován i za jeho spoluzakladatele. V roce 1935 začal pracovat na katedře matematiky Wisconsinské-Madisonské univerzity, kde strávil většinu svého profesionálního života. Během Druhé světové války působil v americké armádě.

Kleeneho výuka na Wisconsinské-Madisonské univerzity v oblasti matematické logiky vyústila do třech knih: Introduction to metamathematics (Úvod do metamatematiky) (1952), The Foundations of intuitionistic Mathematics (Základy intuicionistické matematiky) (1965 ; spolu s Richardem Eugenem Vesleym) a Mathematical Logic (Matematická logika) (1967). V první z těchto knih Kleene uveřejnil významný alternativní důkaz Gödelovy věty o neúplnosti a druhá je považována za klasický titul o intuicionistické logice.

Kleene měl se svou manželkou Nancy Elliottovou čtyři děti. Po celý život se věnoval rodinné farmě v Maine. Věnoval se také horolezectví a kanoistice, zajímal se o přírodu a životní prostředí, byl aktivním ochráncem přírody.

Roku 1990 získal National Medal of Science.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Stephen Cole Kleene na slovenské Wikipedii a Stephen Cole Kleene na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]