Stanisław Barcewicz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanisław Barcewicz
Stanisław Barcewicz foto (cropped).jpg
Základní informace
Narození 16. dubna 1858
Varšava
Úmrtí 1. září 1929 (ve věku 71 let)
Varšava
Místo pohřbení Powazkowský hřbitov
Povolání dirigent, hudební pedagog a houslista
Nástroje housle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanisław Barcewicz (16. dubna 1858 Varšava1. září 1929 tamtéž) byl polský houslista, hudební pedagog a dirigent. Jeden z nejvýznačnějších polských houslových virtuózů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hrob skladatele.

Stanisław Barcewicz studoval hru na housle nejprve na Hudebním institutu ve Varšavě u Apolinary Kątskiho a Władysława Górskiho. K dalšímu studiu odešel do Moskvy, kde byli jeho učiteli čeští houslisté Ferdinand Laub a Jan Hřímalý. Vedle toho studoval i skladbu u Petr Iljič Čajkovského. Absolvoval se zlatou medailí v roce 1876.

Ihned po absolvování školy začal koncertovat s mimořádným úspěchem v hudebních centrech celé Evropy. Jeho repertoár byl velice rozsáhlý, obsahoval většinu klasických a romantických koncertních skladeb. Zejména byla oceňována jeho intertretace děl Henryka Wieniawského a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Nejčastěji vystupoval s klavíristou Alexandrem Michałowským. Hrál na housle postavené v 18. století italským houslařem Giovanni Battistou Guadagninim.

V roce 1885 se Barcewicz stal koncertním mistrem varšavské opery. Následujícího roku debutoval i jako dirigent nastudováním opery Gioconda Amilcare Ponchielliho. Od roku 1893 působil ve varšavské opeře jako druhý dirigent. Zaměřil se zejména na uvádění děl polských skladatelů. Vedle toho dirigoval i symfonické orchestry včetně Varšavské filharmonie.

Od roku 1886 se věnoval také pedagogické činnosti. Na Hudebním institutu učil hře na housle a violu, vedl třídu komorní hudby a řídil školní orchestr. V letech 1910–1918 byl ředitelem ústavu. Vychoval řadu předních polských houslistů.

V roce 1923 byl vyznamenán Řádem znovuzrozeného Polska. Zemřel ve Varšavě 1. září 1929. Je pochován na Powązkowském hřbitově.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]