Stane Dolanc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stane Dolanc
Stane Dolanc.JPG
Narození 16. listopadu 1925
Hrastnik
Úmrtí 13. prosince 1999 (ve věku 74 let)
Lublaň
Alma mater Uppsalská univerzita
Univerzita v Lublani
Ocenění Řád hrdiny socialistické práce
Politická strana Svaz komunistů Jugoslávie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stane Dolanc (16. listopadu 1925 Hrastnik12. prosince 1999 Lublaň) byl jugoslávský politik slovinské národnosti. Byl také blízkým spolupracovníkem prezidenta Tita a přátelské vztahy ho pojily také s Milanem Kučanem, pozdějším slovinským prezidentem.

Během druhé světové války se přidal k partyzánům a po válce působil v armádě. Po skončení války studoval právo na Univerzitě v Lublani, poté politické vědy na několika univerzitách v zahraničí.

V 50. letech vyučoval politickou ekonomii na vysoké škole v Záhřebu, poté se vrátil do Nového mesta ve Slovinsku. V období 1960 až 1969 byl rektorem politické vysoké školy v Lubljani. V 60. letech se dostal do ústředního výboru Svazu komunistů Slovinska, odkud byl později vybrán i do ústředního výboru SKJ, kde působil v období let 19691982. Po smrti Edvarda Kardelje v roce 1979 jeho moc vzrostla a Dolanc tak byl považován za druhého nejvlivnějšího muže hned po Titovi. Ostře vystupoval proti liberálním kruhům, jejichž vliv potlačily čistky v roce 1972. V roce 1982 se Dolanc stal svazovým tajemníkem (ministrem) vnitra SFRJ, o dva roky později byl zvolen členem Předsednictva SFRJ za Socialistickou republiku Slovinsko. Z veřejného života se stáhl v květnu 1989.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Stane Dolanc na srbské Wikipedii a Stane Dolanc na chorvatské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]