Střední průmyslová škola strojnická, škola hlavního města Prahy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střední průmyslová škola strojnická, škola hlavního města Prahy
Logo školy
SPŠS Betlémská.JPG
Zkratka SPŠS Betlémská
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Magistrát hlavního města Prahy
Datum založení 1837
REDIZO 600004686
Ředitel Ing. Miroslav Žilka, CSc.
Zástupce Ing. Martin Theimer, Ing. Jitka Keharová
Adresa Betlémská 287/4
110 00 Praha 1
Zeměpisné souřadnice
Počet žáků 400
Oficiální web http://www.betlemska.cz
Obory vzdělávání
  • 18-20-M/01 Informační technologie
  • 23-41-M/01 Strojírenství
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střední průmyslová škola strojnická, škola hlavního města Prahy je nejstarší střední průmyslovou školou v České republice s tradicí již od roku 1837. Sídlí v historickém centru Prahy v Betlémské ulici.

Škola nabízí studium v těchto čtyřletých maturitních oborech:

  • 18-20-M/01 Informační technologie – zaměření počítačové aplikace
  • 23-41-M/01 Strojírenství – zaměření počítačová podpora konstruování CAD
  • 23-41-M/01 Strojírenství – zaměření technické vybavení budov
  • 23-41-M/01 Strojírenství – zaměření ekonomické

Studium je vedeno tak, aby se absolventi mohli uplatnit především ve středních technickohospodářských funkcích, a to v odvětví strojírenství (popř. v příbuzných technických odvětvích) při zajišťování projektové, konstrukční a technologické stránky výrobního procesu apod. V oblasti péče o provozuschopnost strojů, zařízení, dopravních prostředků apod. mohou nalézt uplatnění jak v podnicích strojírenských, tak i v nejrůznějších podnicích nestrojírenských odvětví (např. energetiky, stavebnictví, dopravy, zemědělství aj.). Mohou se také uplatnit ve sféře drobného soukromého podnikání.

Zřizovatelem je kraj, tj. hlavní město Praha.

Historie školy[editovat | editovat zdroj]

Jako rok vzniku této školy se uvádí letopočet 1837, kdy vlastenecký spolek Jednota pro podporu průmyslu v Čechách založil nedělní průmyslovou školu ve svém sídle v Rytířské ulici. Hned v prvním roce se přihlásilo na 400 studentů a tak výuka probíhala i částečně v Klementinu a v budově techniky v Husově ulici.

O dvacet let později mohl jednatel Jednoty profesor Balling s podporou dalších vlastenců (například i Karla Havlíčka Borovského) otevřít úplnou průmyslovou školu. Jejím prvním ředitelem se stal známý přírodovědec a profesor Univerzity Karlovy Jan Evangelista Purkyně. Až do roku 1885, kdy byly otevřeny průmyslové školy v Brně (dnes SPŠ a VOŠ technická) a Plzni (dnes SPŠS), se jedná o jedinou českou školu tohoto druhu.

Po několika stěhování do různých budov v Praze se škola roku 1890 natrvalo usídlila v nově postavené budově v Betlémské ulici, kde sídlí dodnes. V této době je škola organizována jako čtyřletá vyšší strojnická a stavitelská škola.

Postupem času se od této školy v roce 1945 oddělila Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára a v roce 1952 Masarykova střední škola chemická v Křemencově ulici.

Od roku 1975, kdy byla na škole zřízena specializace na NC stroje, se škola postupně zaměřuje na výuku ovládání počítačem řízených výrobních strojů a obecně zapojení počítačů do výroby.

Kantoři[editovat | editovat zdroj]

Na škole působilo mnoho vyučujících, podle jejichž učebnic se vyučovalo i na ostatních SPŠ strojnických v republice. Výběr:

  • Josef Švercl – Technické kreslení, Deskriptivní geometrie
  • Miroslav Hluchý – Strojírenská technologie
  • Antonín Řeřábek – Stavba a provoz strojů

Absolventi[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MAYER, Václav, ed. Sto let české průmyslové školy: první státní československá průmyslová škola v Praze: 1837–1937. V Praze: První státní československá průmyslová škola, 1937. 228, [III] s. Digitalizovaný titul. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]