Operace Paperclip: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
+ flettner
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 21 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q444698)
Řádek 34: Řádek 34:
[[Kategorie:Rakety]]
[[Kategorie:Rakety]]
[[Kategorie:Důsledky druhé světové války]]
[[Kategorie:Důsledky druhé světové války]]

[[ca:Operació Paperclip]]
[[de:Operation Overcast]]
[[en:Operation Paperclip]]
[[es:Operación Paperclip]]
[[fi:Operaatio Paperclip]]
[[fr:Opération Paperclip]]
[[he:מבצע פייפרקליפ]]
[[it:Operazione Paperclip]]
[[ja:ペーパークリップ作戦]]
[[nl:Operatie Paperclip]]
[[no:Operasjon Paperclip]]
[[pl:Operacja Paperclip]]
[[pt:Operação Paperclip]]
[[ro:Operațiunea Paperclip]]
[[ru:Операция «Скрепка»]]
[[scn:Upirazzioni Paperclip]]
[[sh:Operacija Spajalica]]
[[sr:Операција Спајалица]]
[[tr:Paperclip Harekâtı]]
[[uk:Операція «Скріпка»]]
[[zh:回纹针行动]]

Verze z 19. 3. 2013, 00:26

Tým Paperclip v Fort Bliss, Texas

Operace Paperclip (nebo také projekt Paperclip) bylo krycí jméno amerického projektu, který měl za úkol převézt po konci druhé světové války z nacistického Německa do Spojených států německé vědce. Pro tento účel byla vytvořena i tzv. Joint Intelligence Objectives Agency,[1] která spravovala dokumenty a informace o této operaci.

Operace Overcast

Původním záměrem - a bezejmenným plánem - americké armády bylo pouze vyslechnout vědce pracující na válečných raketách a zabavit jejich plány a materiály. Toto se změnilo 22. května 1945, kdy major Robert B. Staver prohlásil evakuaci německých vědců a jejich rodin za velmi důležitou pro válku v Tichomoří. 19. července 1945 byl tento plán pojmenován operace Overcast a zároveň byl značně rozšířen v počtu vědců i projektů zamýšlených k transportu přes oceán. Kvůli příliš velkému rozšíření jména Overcast byla nakonec operace přejmenována na Paperclip.

Vědci

Za nejdůležitějšího vědce, který měl být nalezen a přepraven do USA, byl považován Wernher von Braun a jeho spolupracovníci, dalšími objekty zájmu byli raketoví inženýři, chemici, lékaři a experti na námořní zbraně. V září 1945 přiletělo do USA prvních sedm německých vědců, mezi kterými byl i právě Wernher von Braun a byla jim nabídnuta pracovní smlouva na raketové základně White Sands. V následujících měsících bylo převezeno více než 100 dalších vědců, například Anton Flettner[2], Walter Dornberger, Ernst R. G. Eckert, Krafft Arnold Ehricke, Alexander Lippisch, Arthur Rudolph, Walter Schreiber, Ernst Stuhlinger a Bernhard Tessmann.

Související operace

  • Special Mission V-2 - americká operace, jejíž cílem bylo prozkoumání technických detailů raket V-2, jejich testování a využití poznatků pro své vlastní rakety.
  • Operation Backfire - britská operace, testování raket V-2 v oblasti Cuxhaven v Německu.

Důsledky

Mnoho z vědců původně pracujících ve válečném Německu se ve Spojených státech ukázalo být velmi užitečnými ve vědeckých organizacích včetně NASA (Wernher von Braun se stal ředitelem Marshall Space Flight Center v Alabamě a později i tvůrcem rakety Saturn V, která byla použita v programu Apollo) a výrazně přispěli k rozvoji proudového letectví a astronautiky.

Výsledky některých projektů jsou stále klasifikovány jako tajné a někteří konspirační teoretikové věří, že se němečtí vědci podíleli i na vývoji takzvaných létajících talířů[3][4].

Reference

  1. Joint Intelligence Objectives Agency [online]. Dostupné online. 
  2. Boyne, Walter J. (2011). How the Helicopter Changed Modern Warfare. Pelican Publishing. str. 45. ISBN 1-58980-700-6. (anglicky)
  3. Tom Bower, The Paperclip Conspiracy: The Hunt for the Nazi Scientists, 1987, Little Brown & Co (T), Boston, Massachusetts, U.S.A.
  4. MATTERN & FRIEDRICH, UFO'S: NAZI SECRET WEAPON?, 1975, Samisdat, Ltd., Toronto, Canada

Související články