Operace Paperclip

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tým Paperclip v Fort Bliss, Texas

Operace Paperclip (nebo také projekt Paperclip) bylo krycí jméno amerického projektu, který měl za úkol převézt po konci druhé světové války z nacistického Německa do Spojených států německé vědce. Pro tento účel byla vytvořena i tzv. Joint Intelligence Objectives Agency,[1] která spravovala dokumenty a informace o této operaci.

Operace Overcast[editovat | editovat zdroj]

Původním záměrem – a bezejmenným plánem – americké armády bylo pouze vyslechnout vědce pracující na válečných raketách a zabavit jejich plány a materiály. Toto se změnilo 22. května 1945, kdy major Robert B. Staver prohlásil evakuaci německých vědců a jejich rodin za velmi důležitou pro válku v Tichomoří. 19. července 1945 byl tento plán pojmenován operace Overcast a zároveň byl značně rozšířen v počtu vědců i projektů zamýšlených k transportu přes oceán. Kvůli příliš velkému rozšíření jména Overcast byla nakonec operace přejmenována na Paperclip.

Vědci[editovat | editovat zdroj]

Za nejdůležitější vědce, kteří měli být nalezeni a přepraveni do USA, byli považováni Wernher von Braun a jeho spolupracovníci, dalšími objekty zájmu byli raketoví inženýři, chemici, lékaři a experti na námořní zbraně. V září 1945 přiletělo do USA prvních sedm německých vědců, mezi kterými byl i právě Wernher von Braun a byla jim nabídnuta pracovní smlouva na raketové základně White Sands. V následujících měsících bylo převezeno více než 100 dalších vědců, například Anton Flettner,[2] Walter Dornberger, Ernst R. G. Eckert, Krafft Arnold Ehricke, Alexander Lippisch, Arthur Rudolph, Walter Schreiber, Ernst Stuhlinger a Bernhard Tessmann.

Související operace[editovat | editovat zdroj]

  • Special Mission V-2 – americká operace, jejíž cílem bylo prozkoumání technických detailů raket V-2, jejich testování a využití poznatků pro své vlastní rakety.
  • Operation Backfire – britská operace, testování raket V-2 v oblasti Cuxhaven v Německu.

Důsledky[editovat | editovat zdroj]

Mnoho z vědců původně pracujících ve válečném Německu se ve Spojených státech ukázalo být velmi užitečnými ve vědeckých organizacích včetně NASA (Wernher von Braun se stal ředitelem Marshall Space Flight Center v Alabamě a později i tvůrcem rakety Saturn V, která byla použita v programu Apollo) a výrazně přispěli k rozvoji proudového letectví a astronautiky.

Výsledky některých projektů jsou stále klasifikovány jako tajné a někteří konspirační teoretikové věří, že se němečtí vědci podíleli i na vývoji takzvaných létajících talířů.[3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Joint Intelligence Objectives Agency [online]. Dostupné online. 
  2. Boyne, Walter J. (2011). How the Helicopter Changed Modern Warfare. Pelican Publishing. str. 45. ISBN 1-58980-700-6. (anglicky)
  3. Tom Bower, The Paperclip Conspiracy: The Hunt for the Nazi Scientists, 1987, Little Brown & Co (T), Boston, Massachusetts, U.S.A.
  4. MATTERN & FRIEDRICH, UFO'S: NAZI SECRET WEAPON?, 1975, Samisdat, Ltd., Toronto, Canada

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]