Marshall Space Flight Center

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marshall Space Flight Center
Základní informace
Výstavba1. července 1960
Poloha
AdresaMadison County, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Nadmořská výška178 m
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marshall Space Flight Center (oficiálně The George C. Marshall Space Flight Center, zkratka MSFC, česky Marshallovo vesmírné letové středisko) je vedoucí vědecké středisko NASA pro výrobu raketových motorů, palivových nádrží, výcviku posádek, navrhování a výstavby Mezinárodní vesmírné stanice. Hlavní sídlo střediska se nachází v Redstone Arsenal v Huntsville, Alabama.

Středisko se honosí jménem na počest generála George Marshalla. Ve středisku se nachází také jedno z kontrolních středisek amerických raketoplánů známé pod zkratkou HOSC (Huntsville Operations Support Center). Doplňuje řídící středisko Kennedy Space Center (KSC) na Floridě.

Středisko vzniklo z US Army Ballistic Missile Agency a Army Ordnance Missile Command se správním střediskem v Redstone Arsenal. Přechod z vojenské správy (Armáda Spojených států) do civilní (NASA) se uskutečnil dne 1. července 1960 za vlády prezidenta Dwighta D. Eisenhowera, který o dva roky dříve ustanovil civilní agenturu NASA. Středisko se brzy stalo novým domovem německého raketového konstruktéra Wernhera von Brauna zajatého během II. světové války, který zde pokračoval ve vývoji raket pro Američany.

Historické projekty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]