Stupeň Celsia: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
značky: editace z mobilu editace z mobilního webu
značka: školní IP
Řádek 42: Řádek 42:


== Pravopis ==
== Pravopis ==
Na stupně Celsia platí stejná (novodobá) pravidla českého [[pravopis]]u jako na [[procent]]a, tj. měly by se psát s mezerou mezi svojí značkou a číslem a to i přesto, že v [[Matematika|matematice]] se značka stupně přidružuje k číslu (''360°''). Např. ''1 °C'' znamená ''jeden stupeň Celsia'', kdežto ''1°C'' (bez mezery) znamená ''jednostupňový'' (s dodatkem, že jde o stupně Celsia), což však není běžné (ani na Slovensku). Z mezinárodního hlediska se používá vždy mezera.<ref>http://www.bipm.org/en/publications/si-brochure/section5-3.html - Section 5.3.3: Formatting the value of a quantity</ref>
Na stupně Celsia platí stejná (novodobá kontroverzní) pravidla [[český pravopis|českého pravopisu]] z roku 1993 jako na [[procent]]a, tj. měly by se psát s mezerou mezi svojí značkou a číslem a to i přesto, že v [[Matematika|matematice]] se značka stupně přidružuje k číslu (''360°''). Např. ''1 °C'' znamená ''jeden stupeň Celsia'', kdežto ''1°C'' (bez mezery) znamená ''jednostupňový'' (s dodatkem, že jde o stupně Celsia), což však není běžné (ani na Slovensku). Z mezinárodního hlediska se používá vždy mezera.<ref>http://www.bipm.org/en/publications/si-brochure/section5-3.html - Section 5.3.3: Formatting the value of a quantity</ref>


== Elektronický zápis ==
== Elektronický zápis ==

Verze z 24. 3. 2020, 14:09

Celsiův stupeň (značený °C) je jednotka teploty, kterou v roce 1742 vytvořil švédský astronom Anders Celsius.

Původně byla stupnice obrácená, protože Celsius stanovil dva pevné body: 100 °C pro teplotu tání ledu a 0 °C[1] pro teplotu varu vody (obojí při tlaku vzduchu 1013,25 hPa). Carl Linné stupnici později otočil, a proto je dnes bod tání 0 °C a bod varu 100 °C.

Dnes je Celsiův stupeň (jako odvozená jednotka soustavy SI)[2] definována pomocí základní jednotky kelvin: 1 °C je jednotka teploty rovná 1 K, používaná v Celsiově teplotní stupnici, ve které je teplotě trojného bodu vody přiřazena teplota 0,01 °C.

Přepočet na jiné stupnice

Kelvinova absolutní stupnice

,
,

kde K je číselná hodnota termodynamické teploty v Kelvinově stupnici, C je číselná hodnota teploty v Celsiově stupnici.

Příklady pro nulové hodnoty:

  • ,
  • .

Fahrenheitova stupnice

,
,

kde F je číselná hodnota teploty ve Fahrenheitově stupnici, C je číselná hodnota teploty v Celsiově stupnici.

Příklady pro nulové hodnoty:

  • ,
  • .

Réaumurova stupnice

,
,

kde R je číselná hodnota teploty v Réaumurově stupnici, C je číselná hodnota teploty v Celsiově stupnici.

Příklad pro nulové hodnoty:

  • .

Rankinova absolutní stupnice

,
,

kde Ra je číselná hodnota termodynamické teploty v Rankinově stupnici, C je číselná hodnota teploty v Celsiově stupnici.

Příklady pro nulové hodnoty:

  • ,
  • .

Pravopis

Na stupně Celsia platí stejná (novodobá kontroverzní) pravidla českého pravopisu z roku 1993 jako na procenta, tj. měly by se psát s mezerou mezi svojí značkou a číslem a to i přesto, že v matematice se značka stupně přidružuje k číslu (360°). Např. 1 °C znamená jeden stupeň Celsia, kdežto 1°C (bez mezery) znamená jednostupňový (s dodatkem, že jde o stupně Celsia), což však není běžné (ani na Slovensku). Z mezinárodního hlediska se používá vždy mezera.[3]

Elektronický zápis

Znak
Název v UnicoduDegree Celsius
Kódovánídechex
Unicode8451U+2103
UTF-8226 132 131e2 84 83
Číselná entita&#8451;&#x2103;

Pro stupeň Celsia existuje samostatný symbol v Unicode „“ (U+2103). Kompatibilní normální formou NFKD i NFKC je dvojice symbolu stupně (°) a písmene C.[4] Tak se také značka běžně zapisuje, například na většině míst v tomto článku.

V typografickém systému TeX a jeho běžně používaném balíku LaTeX se používá (v matematickém módu definovaný) znak \circ v horním indexu. 1 °C se vysází pomocí $1\,^\circ{\rm C}$.[5] V LaTeXovém balíku gensymb je definován příkaz \celsius pro stupeň Celsia, který funguje v matematickém režimu i mimo něj,[6] a v balíku textcomp příkaz \textcelsius.[7] Analogicky jsou definovány příkazy \degree a \textdegree pro samotný stupeň.[8]

Reference

  1. Archivovaná kopie. fyzici.tvst.cz [online]. [cit. 2014-08-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-12. 
  2. Tabulka odvozených koherentních jednotek v příručce SI. www.bipm.org [online]. [cit. 12-08-2010]. Dostupné v archivu pořízeném dne 18-06-2007. 
  3. http://www.bipm.org/en/publications/si-brochure/section5-3.html - Section 5.3.3: Formatting the value of a quantity
  4. Normalizační tabulka Unicode pro latinku
  5. FAQ Ústavu fyziky a technologie Univerzity v Bergenu (Norsko). web.ift.uib.no [online]. [cit. 2014-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-26. 
  6. Manuál gensymb
  7. Neoficiální seznam symbolů definovaných v textcomp. home.online.no [online]. [cit. 2014-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-06. 
  8. článek Degree symbol na anglické Wikipedii