Sběrač rosný: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MatSuBot (diskuse | příspěvky)
m přesun šablony pahýl dospod
Řádek 24: Řádek 24:


=== Schopnost přijímání tekutin z mlhy ===
=== Schopnost přijímání tekutin z mlhy ===
Jedním z důvodů, proč je tento africký brouk tak známý je i to, že má schopnost přijímat tekutiny z mlhy. Před východem slunce si opatřuje [[voda|vodu]] tak, že se postaví na vrchol písečné duny vzhůru zadečkem. Díky černé barvě jeho tělo vyzařuje teplo více nežli okolní písek, tím se sběrač ochlazuje pod teplotu [[rosný bod|rosného bodu]] a na jeho těle [[kapalnění|kondenzuje]] vzdušná vlhkost. Kapky pak stékají k jeho ústnímu otvoru.
Jedním z důvodů, proč je tento africký brouk tak známý, je i to, že má schopnost přijímat tekutiny z mlhy. Před východem slunce si opatřuje [[voda|vodu]] tak, že se postaví na vrchol písečné duny vzhůru zadečkem. Díky černé barvě jeho tělo vyzařuje teplo více nežli okolní písek, tím se sběrač ochlazuje pod teplotu [[rosný bod|rosného bodu]] a na jeho těle [[kapalnění|kondenzuje]] vzdušná vlhkost. Kapky pak stékají k jeho ústnímu otvoru.


=== Rychlost ===
=== Rychlost ===

Verze z 27. 8. 2019, 07:57

Jak číst taxoboxSběrač rosný
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci Arthropoda
Třídahmyz (Insecta)
Řádbrouci (Coleoptera)
Čeleďpotemníkovití (Tenebrionidae)
RodOnymacris
Binomické jméno
Onymacris unguicularis
Haag-Rutenberg, 1875
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sběrač rosný (Onymacris unguicularis) je africký pouštní brouk z čeledi potemníkovitých, z rodu Onymacris. Je známý hlavně tím, že dokáže přijímat tekutiny z mlhy, která se mu usazuje na těle. Je nelétavý a endemický, vyskytuje se pouze na území Namibie, vzácně i v Angole. Má celkem dva poddruhy:

  • Onymacris unguicularis schulzeae (Penrith, 1984)
  • Onymacris unguicularis unguicularis (Haag-Rutenberg, 1875)

Ekologie

Sběrač rosný

Žije v jihozápadní Africe na území Namibie a Angoly v Namibské poušti. Má černé zbarvení charakteristické pro zdejší potemníky, dlouhé končetiny a rýhovaný zadeček. Asi 2 cm na délku. Odolnost povrchu jeho trupu vůči otěru pískem zajišťuje vysoký obsah melaninu v kutikule. Většinu dne tráví zahrabaný hluboko do písku, čímž se chrání před slunečním žárem. Potravu sbírá převážně v noci. Živí se drobným hmyzem.

Zvláštnosti

Schopnost přijímání tekutin z mlhy

Jedním z důvodů, proč je tento africký brouk tak známý, je i to, že má schopnost přijímat tekutiny z mlhy. Před východem slunce si opatřuje vodu tak, že se postaví na vrchol písečné duny vzhůru zadečkem. Díky černé barvě jeho tělo vyzařuje teplo více nežli okolní písek, tím se sběrač ochlazuje pod teplotu rosného bodu a na jeho těle kondenzuje vzdušná vlhkost. Kapky pak stékají k jeho ústnímu otvoru.

Rychlost

Sběrač rosný se díky svým dlouhým nohám dokáže po dunách písku pohybovat velmi rychle.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nebeltrinker-Käfer na německé Wikipedii.

Externí odkazy