Popigajský kráter: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
mBez shrnutí editace
+ obr. a souřad.
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor: Popigai crater russia.jpg|thumb|upright=1.0| Popigajský kráter ze satelitu]]
'''Popigajský kráter''' je obří impaktní (dopadový kráter), nacházející se na území Krasnojarského kraje na [[Rusko|ruské]] [[Sibiř]]i. Má průměr asi 100 kilometrů a je tak v současnosti čtvrtým největším známým kráterem na světě. Podle výzkumů vznikl v období pozdního [[eocén]]u, asi před 35 miliony let. V současnosti je v jeho oblasti nacházeno velké množství nanodiamantů, vytvořených při impaktní explozi. Kráter vytvořil dopad asi 8 km velkého chondritického meteoritu nebo 5 km velkého kamenného meteoritu. Většími známými krátery jsou pouze o 30 milionů let starší [[Chicxulub]] v Mexiku (průměr přes 180 km) a pradávné prekambrické krátery [[Vredefort (kráter)|Vredefort]] (300 km) a [[Sudbury Basin]] (250 km) o stáří kolem 2 miliard let. Zhruba stejně starý jako Popigaj je asi 85 km velký kráter v zátoce [[Chesapeake Bay]] na východě Spojených států amerických, který mohl vzniknout ve stejné době vlivem nárazu odlomené části původně stejného kosmického tělesa.
'''Popigajský kráter''' je obří impaktní (dopadový) kráter na území Krasnojarského kraje na [[Rusko|ruské]] [[Sibiř]]i. Má průměr asi 100 kilometrů a je tak v současnosti čtvrtým největším známým kráterem na světě. Podle výzkumů vznikl v období pozdního [[eocén]]u, asi před 35 miliony let. V současnosti se v jeho oblasti nachází velké množství nanodiamantů, vytvořených při impaktní explozi. Kráter vytvořil dopad asi 8 km velkého chondritického meteoritu nebo 5 km velkého kamenného [[meteorit]]u. Většími známými krátery jsou pouze o 30 milionů let starší [[Chicxulub]] v Mexiku (průměr přes 180 km) a pradávné prekambrické krátery [[Vredefort (kráter)|Vredefort]] (300 km) a [[Sudbury Basin]] (250 km) o stáří kolem 2 miliard let. Zhruba stejně starý jako Popigaj je asi 85 km velký kráter v zátoce [[Chesapeake Bay]] na východě Spojených států amerických, který mohl vzniknout ve stejné době nárazem odlomené části původně téhož kosmického tělesa.

{{Souřadnice| 71.65 | 111.1833|typ=city|zobrazení=top}}


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 22. 6. 2017, 17:39

Popigajský kráter ze satelitu

Popigajský kráter je obří impaktní (dopadový) kráter na území Krasnojarského kraje na ruské Sibiři. Má průměr asi 100 kilometrů a je tak v současnosti čtvrtým největším známým kráterem na světě. Podle výzkumů vznikl v období pozdního eocénu, asi před 35 miliony let. V současnosti se v jeho oblasti nachází velké množství nanodiamantů, vytvořených při impaktní explozi. Kráter vytvořil dopad asi 8 km velkého chondritického meteoritu nebo 5 km velkého kamenného meteoritu. Většími známými krátery jsou pouze o 30 milionů let starší Chicxulub v Mexiku (průměr přes 180 km) a pradávné prekambrické krátery Vredefort (300 km) a Sudbury Basin (250 km) o stáří kolem 2 miliard let. Zhruba stejně starý jako Popigaj je asi 85 km velký kráter v zátoce Chesapeake Bay na východě Spojených států amerických, který mohl vzniknout ve stejné době nárazem odlomené části původně téhož kosmického tělesa.

Odkazy

  • Ohfuji, Hiroaki; Irifune, Tetsuo; Litasov, Konstantin D.; Yamashita, Tomoharu; Isobe, Futoshi; Afanasiev, Valentin P.; Pokhilenko, Nikolai P. (2015). "Natural occurrence of pure nano-polycrystalline diamond from impact crater". Scientific Reports. 5: 14702. doi:10.1038/srep14702
  • Armstrong, Richard; S. Vishnevsky; C. Koeberl (2003). U-Pb Analysis of zircons from the Popigai impact structure, Russia: First Results. Springer. pp. 99–116. ISBN 978-3-540-43517-4.