Pont d'Iéna: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m Sjednocení souřadnic (náhrada zastaralé {{Geo dms}})
Řádek 3: Řádek 3:


== Historie ==
== Historie ==
Impuls k postavení mostu vzešel od císaře Napoleona, který v roce [[1807]] vydal dekret, ve kterém bylo rozhodnuto i o jménu mostu. Stavba probíhala v letech [[1808]]-[[1814]]. Během okupace Paříže pruskými vojsky chtěl generál [[Gebhard Leberecht von Blücher|Blücher]], který byl v bitvě u Jeny poražen, vyhodit most do povětří, ale král [[Ludvík XVIII.]] tomu zabránil. Most byl přejmenován na ''Pont de l'École Militaire'' (''Most Vojenské školy'') a byli sneseni orli, kteří jej zdobili. Název i výzdoba se mostu vrátila až za vlády [[Ludvík Filip|Ludvíka Filipa]]. Během světové výstavy v roce [[1900]] sloužil most k výstavním účelům a doprava byla odkloněna. Most byl také při té příležitosti rozšířen na 24 metry o kovové lávky. Další rozšíření mostu na současných 35 metrů proběhlo před světovou výstavou v roce [[1937]].
Impuls k postavení mostu vzešel od císaře Napoleona, který v roce [[1807]] vydal dekret, ve kterém bylo rozhodnuto i o jménu mostu. Stavba probíhala v letech [[1808]][[1814]]. Během okupace Paříže pruskými vojsky chtěl generál [[Gebhard Leberecht von Blücher|Blücher]], který byl v bitvě u Jeny poražen, vyhodit most do povětří, ale král [[Ludvík XVIII.]] tomu zabránil. Most byl přejmenován na ''Pont de l'École Militaire'' (''Most Vojenské školy'') a byli sneseni orli, kteří jej zdobili. Název i výzdoba se mostu vrátila až za vlády [[Ludvík Filip|Ludvíka Filipa]]. Během světové výstavy v roce [[1900]] sloužil most k výstavním účelům a doprava byla odkloněna. Most byl také při té příležitosti rozšířen na 24 metry o kovové lávky. Další rozšíření mostu na současných 35 metrů proběhlo před světovou výstavou v roce [[1937]].


== Architektura ==
== Architektura ==

Verze z 21. 2. 2017, 18:19

Pont d'Iéna

Pont d'Iéna (česky Jenský most) je silniční most přes řeku Seinu v Paříži. Spojuje 16. obvod na pravém břehu a 7. obvod na levém. Most byl pojmenován podle bitvy u Jeny v roce 1806, ve které Napoleon porazil pruskou armádu. Od roku 1975 je most zařazen mezi historické památky.

Historie

Impuls k postavení mostu vzešel od císaře Napoleona, který v roce 1807 vydal dekret, ve kterém bylo rozhodnuto i o jménu mostu. Stavba probíhala v letech 18081814. Během okupace Paříže pruskými vojsky chtěl generál Blücher, který byl v bitvě u Jeny poražen, vyhodit most do povětří, ale král Ludvík XVIII. tomu zabránil. Most byl přejmenován na Pont de l'École Militaire (Most Vojenské školy) a byli sneseni orli, kteří jej zdobili. Název i výzdoba se mostu vrátila až za vlády Ludvíka Filipa. Během světové výstavy v roce 1900 sloužil most k výstavním účelům a doprava byla odkloněna. Most byl také při té příležitosti rozšířen na 24 metry o kovové lávky. Další rozšíření mostu na současných 35 metrů proběhlo před světovou výstavou v roce 1937.

Architektura

Most je kamenný o pěti obloucích s rozpětím 28 metrů, jeho celková délka činí 155 metrů a šířka 35 metrů.

Jeho čtyři piloty zdobí císařští orli. V roce 1853 přibyly na koncích mostu čtyři sochy. Na pravém břehu se nachází galský bojovník (autor Antoine Préault) a římský bojovník (Louis Daumas). Na levém břehu je arabský bojovník (Jean-Jacques Feuchère) a řecký bojovník (François Devault).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pont d'Iéna na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy