Polární podnebí: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m (Script) File renamed: File:Alpine flowers on the upper slopes of Wheeler Peak in Great Basin National Park on July 14 2013.JPG → [[File:2013-07-14 12 22 45 Alpine flowers along the Wheeler Peak Summit Trail in Great Basin Nati…
m (GR) File renamed: File:2013-07-14 12 22 45 Alpine flowers along the Wheeler Peak Summit Trail in Great Basin National Park, Nevada.jpg → [[File:2013-07-14 12 22 45 Alpine flowers along the Wheeler Peak Summit Trail in Great…
Řádek 14: Řádek 14:
== Galerie ==
== Galerie ==
<gallery>
<gallery>
2013-07-14 12 22 45 Alpine flowers along the Wheeler Peak Summit Trail in Great Basin National Park, Nevada.jpg|Vysokohorská tundra.
2013-07-14 12 22 45 Alpine flowers along the Wheeler Peak Summit Trail in Great Basin National Park.jpg|Vysokohorská tundra.
Salix_glauca_hg.jpg|Dřeviny jsou keře a zakrslé tromy, tady například [[zakrslá vrba|polární vrba]].
Salix_glauca_hg.jpg|Dřeviny jsou keře a zakrslé tromy, tady například [[zakrslá vrba|polární vrba]].
Greenland-sydkap_hg.jpg|[[Grónsko|Grónská]] tundra.
Greenland-sydkap_hg.jpg|[[Grónsko|Grónská]] tundra.

Verze z 24. 2. 2015, 03:43

Polární podnebí je na mapce ET.

Polární podnebí je okolo nebo za polárním kruhem, jinak je také časté na velmi vysokých horách. Základní kritéria jsou průměrná roční teplota pod 0°C a průměrná měsíční teplota nejteplejšího měsíce vyšší než 0°C, ale nižší než 10°C. Toto podnebí neumožňuje růst stromů, pro růst tromů je potřeba alespoň jeden měsíc s průměrnou teplotou 10°C nebo vyšší. I délka dne je velmi zajímavá. Zatímco v létě slunce nezapadá je den dlouhý 24 hodin, tak v zimě je naopak 24 hodin v kuse noc. vzhledem k malému výparu je v těchto oblastech i málo srážek, na mnoha místech i méně než 250 mm za rok.[1] Většina srážek spadne při slabém dešti a bouřky se nevyskytují ani v létě, občas sněží i v létě. Nejvyšší letní teploty jsou přibližně od 3 v místech s nejchladnějšíma létama (Země Františka Josefa) do 20°C, nejčastěji se však nejvyšší letní teploty pohybují mezi 10°C až 20°C. Nejnižší zimní teploty jsou nejčastěji v rozmezí -20°C až -50°C v závislosti na zeměpisné poloze. Nejčastější biom v tomhle podnebí je tundra.

Oceánský typ

V Koppenově klasifikaci podnebí svůj vlastní typ nakonec nedostalo, i když bylo původně plánováno ho zařadit jako Cfd.[2] Je vzácný a vyskytuje se jen na jižní polokouli na Kerguelenách, Campbellově ostrově (klikni pro velmi přehledný popis podnebí na tmhle ostrově), Jižní Georgii a Sandwichových ostrovech, Crozetových ostrovech a dalších nepatrných ostrůvkách. Kritéria tohodle podnebí jsou, že ani jeden měsíc v roce nemá průměrnou měsíční teplotu 10°C nebo vyšší a zároveň průměrná teplota nejstudenějšího měsíce není nižší než 0°C. Přestože jsou teploty celoročně mírné a neklesají často pod bod mrazu, je tady jen tundra a výskyt stromů je znám jen na Campbellově ostrově.[3], kde rostou Dracophyllum species a Dracophyllum longifolium. Srážky jsou velmi časté, většina spadne při každodenních lehkých deštích nebo přeháňkách a prší i více než 300 dnů v roce, za rok naprší okolo 1000 mm srážek nebo i výrazně více.[4][5] V zimě sněží jen občas. Počasí je stále oblačné a slunečného počasí bývá velmi málo. Rozdíl průměrné teploty nejteplejšího a nejstudenějšího měsíce je často menší než 5°C a stejně tak jsou velmi málé rozdíli i v teplotách ráno a odpoledne. Nejsilnější mrazy dosahují nejčastěji 0°C až -5°C[6][7][8] a v nejteplejších dnech se nejvyšší teploty obvykle dosahují 10°C až 20°C.[9][10][11]

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tundra na anglické Wikipedii.