Hustota elektrického proudu: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎top: wikifikace, jednodušší výraz a přece jen by to chtělo zdrojovat
→‎top: Intenzita elektrického pole: Úprava podle návrhu Wikipedisty JOb v diskusi
Řádek 1: Řádek 1:
'''Hustota elektrického proudu''' neboli '''proudová hustota''' je [[intenzivní veličina|intenzivní]] (udává měrnou hodnotu) [[vektorová veličina|vektorová]] (má velikost a směr) [[fyzikální veličina]] popisující lokální rozložení [[elektrický proud|elektrického proudu]]. Udává velikost proudu protékajícího v daném bodě [[prostor (fyzika)|prostoru]] jednotkovou [[plocha|plochou]] kolmou na směr pohybu kladného [[Elektrický náboj|náboje]] a tento směr. V [[izotropní látka|izotropní látce]] jsou hustota elektrického proudu a [[intenzita elektrického pole]] svázané [[Ohmův zákon|Ohmovým zákonem]] a mají stejný směr.{{zdroj?}}
'''Hustota elektrického proudu''' neboli '''proudová hustota''' je [[intenzivní veličina|intenzivní]] (udává měrnou hodnotu) [[vektorová veličina|vektorová]] (má velikost a směr) [[fyzikální veličina]] popisující lokální rozložení [[elektrický proud|elektrického proudu]]. Udává velikost proudu protékajícího v daném bodě [[prostor (fyzika)|prostoru]] jednotkovou [[plocha|plochou]] kolmou na směr pohybu kladného [[Elektrický náboj|náboje]] a tento směr. V oblasti platnosti [[Ohmův zákon|Ohmova zákona]] jsou hustota elektrického proudu a [[intenzita elektrického pole]] tímto zákonem svázané a mají stejný směr.


== Definice ==
== Definice ==

Verze z 3. 4. 2023, 11:32

Hustota elektrického proudu neboli proudová hustota je intenzivní (udává měrnou hodnotu) vektorová (má velikost a směr) fyzikální veličina popisující lokální rozložení elektrického proudu. Udává velikost proudu protékajícího v daném bodě prostoru jednotkovou plochou kolmou na směr pohybu kladného náboje a tento směr. V oblasti platnosti Ohmova zákona jsou hustota elektrického proudu a intenzita elektrického pole tímto zákonem svázané a mají stejný směr.

Definice

Proudová hustota

Značka:

Jednotka SI: ampér na čtverečný metr, značka

Hustota elektrického proudu je definována jako součin objemové hustoty elektrického náboje a rychlosti jeho nosiče v daném místě, tj.:

,

její velikost je rovna podílu okamžitého elektrického proudu procházejícího daným elementem průřezu vodiče kolmého na střední směr pohybu nosičů nábojů, které proud tvoří:

,

což lze v integrálním tvaru zapsat vztahem pro proud celým průřezem vodiče:

.

V případě, že je proud po průřezu vodiče rozložený rovnoměrně, lze tento vztah zjednodušit na skalární vztah:

.

Délková proudová hustota

Značka:

Jednotka SI: ampér na metr, značka

Délková hustota elektrického proudu je definována jako součin plošné hustoty elektrického náboje a rychlosti jeho nosiče v daném místě, tj.:

,

její velikost je rovna podílu okamžitého elektrického proudu procházejícího daným elementem délky vodiče ve středním směru pohybu nosičů nábojů, které proud tvoří:

,

což lze v integrálním tvaru zapsat vztahem pro proud celým délkovým „průřezem“ vodiče:

.

Hustota plošného elektrického proudu vystupuje ve vztazích teorie elektromagnetického pole formulovaných v diferenciálním tvaru, které se týkají plošných vodičů nebo plošných rozhraní. Příkladem může být rovnice pro změnu vektoru intenzity magnetického pole na plošném rozhraní protékaném proudem o délkové hustotě (jednotkový vektor normály směřuje z prostředí 2 do prostředí 1):

.

Použití

Ve fyzice

Hustota elektrického proudu vystupuje ve vztazích teorie elektromagnetického pole formulovaných v diferenciálním tvaru. Příkladem mohou být

  • rovnice kontinuity, tj. zákon zachování elektrického náboje v diferenciálním tvaru:
,
,
.

V elektrotechnice

Lokální hustota tepelného výkonu (Joulova tepla) uvolňovaného při průchodu elektrického proudu daným prostředím je dána skalárním součinem intenzity elektrického pole a hustoty elektrického proudu ( značí výkon, objem):

.

Uvolňované lokální teplo je tedy přímo úměrné hustotě elektrického proudu a ta je proto vhodnou charakteristikou pro limitaci, která zamezuje účinkům přílišného lokálního zahřátí vodiče. Aby se vodič příliš neohříval, neměla by být hustota při dlouhodobém zatěžování vyšší než cca 4 A/mm2 (u mědi a hliníku).[1][2]

Zobecnění

Jako u elektrického proudu lze rozdělit i hustotu na hustotu volného proudu a hustotu proudů vázaných (polarizačních a magnetizačních). Lze ji zobecnit i na případy, kdy nedochází k pohybu nositelů náboje, a definovat tzv. hustotu Maxwellova proudu:

.

Reference

  1. VLČEK, Jiří. Jednoduchá elektrotechnika. [s.l.]: [s.n.], 2005. ISBN 999-00-001-7423-2. 
  2. NIŽNÍK, Jan. Praktické vzorce - PROUDOVÁ HUSTOTA [online]. Žďár nad Sázavou: ELVIS [cit. 2022-07-14]. Dostupné online. 

Literatura

  • SEDLÁK, Bedřich; ŠTOLL, Ivan. Elektřina a magnetismus. 3. vyd. Praha: Karolinum, 2012. 595 s. ISBN 978-80-246-2198-2. 

Související články

Externí odkazy