Demetrios Palaiologos: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 147 bajtů ,  před 10 lety
úpr., wiki
(úpr., wiki)
{{Upravit}}
 
'''Demetrios II. Palailogos''' Demetrios se narodil roku 1407 jako devátý z deseti dětí ([[Manuel II.|Manuela II.1407]] a jeho manželky Heleny Srbské. Jeho nejvýznamnějšími bratry byli císaři- [[Jan VIII. Palaiologos]] a [[Konstantin XI. Palaiologos1470]].) Bylbyl guvernéremguvernér ostrova Lémnos (1422-1440), Mesembrie (1440-1451) a Selymbrie (1448-1451) a despotou Morejským (1449-1460).
 
== ŽivotŽivotopis ==
DemetriosNarodil bylse nevalnéjako povahydevátý z deseti dětí [[Manuel II.|Manuela II.]] a jeho manželky Heleny Srbské. Byl nevalné povahy - nepokojný, ctižádostivý a bez skrupulí. Považoval se za bojovníka za řeckou víru proti latinizujcím tendencím svého bratra Jana, kterého doprovázel na [[koncil]] ve [[Florencie|Florencii]].
 
Za svého života se dostával často do sporu se svou rodinou. V mládí požadoval [[Morejský despotát]], avšak jeho otec Manuel ho roku [[1422]] jmenoval guvernérem na ostrově Lémnos. Ambiciozní Demetrios se s tím však nespokojil a utekl roku [[1423]] na dvůr [[seznam uherských králůUhersko|uherského krále]] [[Zikmund Lucemburský|Zikmunda Lucemburského]]. Zde pobýval až do roku [[1425]], kdy se po smrti otce Manuela vrátil na své panství na Lemnosu. JakV již bylo výše zmíněno, rokuroce [[1437]] se spolu s bratrem Janem účastnil jednání koncilu ve Florencii. Zpět do Byzance se vrátil roku [[1439]], avšak bez souhlasu Jana, který když seho roku [[1440]] vrátilpo domů,návratě hodomů zbavil Lémnu. Místo Lémnu ho Jan jmenoval guvernérem [[Mesembrie]].
 
Uražený Demetrios se roku [[1442]] pokusil s pomocí [[Osmanská říše|Osmanských Turků]] dobýt [[Konstantinopol]]. To se mu však naštěstí nepodařilo díky včasnému příchodu Konstantina XI., který s posilami pomohl svému bratru Janovi Demetria porazit. Po smrti bratra Jana pospíchal Demetrios ze svého panství v Selymbrii ohlásit své nároky na trůn. Jeho snahy však překazila císařovna Helena, která se zasadila o to, že na trůn musí nastoupit její nejstarší žijící syn Konstantin.

Navigační menu