Jan P. Kučera: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 146 bajtů ,  před 9 lety
m
fix linx
m (fix linx)
'''Jan Přemysl Kučera''' (* [[9. únoraúnor]]a [[1948]] v [[Olomouc]]i) je český [[historik]] s profilací na dějiny kultury, [[náboženství]] a politického myšlení, v letech 1986–2000 operní [[dramaturg]] [[Národní divadlo|Národního divadla]], později [[Státní opera Praha|Státní opery Praha]]. Od roku 1990 přednáší na Institutu politologických studií [[Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy|Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy]]. Také je [[překladatel]]em [[libreto|libret]] a odborné literatury.
 
== Životopis ==
Narodil se v Olomouci a pokřtěn byl jmény Jan Přemysl. Základní a střední školu navštěvoval v Modřanech u Prahy. Od roku 1966 byl posluchačem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. kde studoval obory historie a ukrajinština (po roce vyměnil katedru ukrajinistiky za katedru filozofie), jako vedlejší obor studoval hudební vědu. Absolvoval v roce 1970, rigorózum složil následujícího roku.
 
Od roku [[1972]] pracoval sedm let v Ústavu československých a světových dějin [[Československá akademie věd|Československé akademie věd]] v oddělení starších českých dějin, poté jako knihovník ve Státní technické knihovně. V období 1986–2000[[1986]]–[[2000]] byl operním dramaturgem Národního divadla, od r.roku 1992 Státní opery Praha.
 
V roce [[1990]] spoluobnovil časopis ''[[Dějiny a současnost]]'' a úzce spolupracoval na historiografické produkci nakladatelství ''[[Paseka (nakladatelství)|Paseka]]''. Od roku 1990 přednáší na katedře politologie Institutu politologických studií FSV UK. V roce 2001 se na Karlově univerzitě habilitoval v oboru moderní dějiny.
 
== Výbor z díla ==
 
{{Pahýl}}
 
{{DEFAULTSORT:Kučera, Jan P.}}
 
[[Kategorie:Narození 1948]]
[[Kategorie:Žijící lidé]]
[[Kategorie:Absolventi Univerzity Karlovy]]
[[Kategorie:Čeští historikové]]
[[Kategorie:Čeští muzikologové]]

Navigační menu