Sumerština: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m robot odebral: ky:Шумер
SieBot (diskuse | příspěvky)
Řádek 64: Řádek 64:
[[kk:Шумер тілі]]
[[kk:Шумер тілі]]
[[ko:수메르어]]
[[ko:수메르어]]
[[ky:Шумер жана түрк диалекттеринин тарыхый байланышы жана түрк тилинин жашы маселеси]]
[[la:Lingua Sumerica]]
[[la:Lingua Sumerica]]
[[li:Soemerisch]]
[[li:Soemerisch]]

Verze z 28. 9. 2010, 19:49

Šablona:Infobox jazyk

Sumerština je starověký vymřelý jazyk používaný v jižní části Mezopotámie od 4. tisíciletí př. n. l. Kolem 1900 př. n. l. byla v běžné mluvě nahrazena akkadštinou, jazykem náboženským a vědeckým však zůstala po dvě další tisíciletí. Sumerština není příbuzná s žádným jiným jazykem a řadí se stejně jako například baskičtina mezi izolované jazyky.

Sumerština je prvním známým psaným jazykem. Používané písmo, zvané klínové, později převzaly další jazyky jako akkadština, ugaritština, ale i chetitština.

Zařazení

Sumerština je aglutinační jazyk, to znamená, že pro vyjádření gramatických funkcí požívá afixů, které se od sebe dají více či méně oddělit. Částečně je sumerština i ergativní jazyk.

Objevovaly se snahy přiřadit původem sumerštinu snad ke každému známému aglutinačnímu jazyku. Uvažovalo se například o příbuznosti s baskičtinou nebo drávidskými jazyky. Tyto dohady jsou však naprosto nepodložené a lingvistická komunita je neuznává. Pravděpodobnější se zdá zastoupení ve velké nostratické jazykové rodině nebo mezi dené-kavkazskými jazyky, i když existence skupin samotných je často zpochybňována.

Zdroje

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Idioma sumerio na španělské Wikipedii.


Šablona:Pahýl - lingvistika

Šablona:Link FA Šablona:Link FA