Župa: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m linka na rozcestník - navíc asi špatné slovo
Řádek 17: Řádek 17:
== Maďarsko ==
== Maďarsko ==


V [[Uhersko|Uherském království]] existovaly župy jako administrativní jednotky od roku [[1849]]. Nahradily tehdejší [[šlechtic]]ké [[stolice]]. Přestože proběhlo mnoho reforem správního zřízení, župy se dochovaly, a dnešní [[Maďarsko]] se tak člení na 19 žup.
V [[Uhersko|Uherském království]] existovaly župy jako administrativní jednotky od roku [[1849]]. Nahradily tehdejší [[šlechtic]]ké stolce. Přestože proběhlo mnoho reforem správního zřízení, župy se dochovaly, a dnešní [[Maďarsko]] se tak člení na 19 žup.


== Rumunsko ==
== Rumunsko ==

Verze z 2. 2. 2009, 19:20

Župa (latinsky comitatus, maďarsky megye, polsky żupa, německy Gespanschaft, chorvatsky županija, rumunsky judeţ) je vyšší územně správní celek v některých zemích, převážně střední a východní Evropy.

Slovensko

Na Slovensku župy existovaly již od doby uherské nadvlády a v té době navazovaly na kmenové celky ještě z doby před příchodem Maďarů. Více v článku Uherské župy na území Slovenska. Po vyhlášení ČSR v roce 1918 byla stará státní správa převzata (týkalo se to šestnácti žup), jejich hranice se pouze přizpůsobily nové státní hranici s Maďarskem. Od roku 1923 existovaly tzv. velkožupy (slovensky veľžupy), kterých bylo šest, protože schválená reforma státní správy byla nakonec realizována pouze na Slovensku a na Podkarpatské Rusi. Zanikly reformou a vytvořením krajinského (zemského) zřízení v roce 1928.

a) Župa Bratislavská b) Nitranská c) Považská(T.S:Martin) d) Zvolenská e) Podtatranká (L.S.Mikuláš) f) Košická

Obnoveny byly v změněné podobě pouze krátkodobě, za 2. světové války v tehdejším Slovensku. Od roku 1996 se Slovensko člení na kraje jako jednotky státní správy, a na samosprávné kraje, kterým se neoficiálně říka župa (alternativní název). Představiteli samosprávního kraje je neoficiálně říka župan.

Maďarsko

V Uherském království existovaly župy jako administrativní jednotky od roku 1849. Nahradily tehdejší šlechtické stolce. Přestože proběhlo mnoho reforem správního zřízení, župy se dochovaly, a dnešní Maďarsko se tak člení na 19 žup.

Rumunsko

Rozdělení Rumunska na župy („judeţe“) bylo vytvořeno v 19. století podle vzoru francouzských departementů. V době socialismu se členění Rumunska změnilo na rajóny podle sovětskeho vzoru, ale za nedlouhou dobu (roku 1968) se opět vrátilo k rozdělení platnému dodnes.

Chorvatsko

V zemi bylo v roce 1992 na základě ústavy z roku 1990 zavedeno župní zřízení a jen s malými změnami přetrvalo až dodnes.

V době Jugoslávie se Chorvatsko dělilo na tzv. opčiny (chorvatsky općina), ty byly menší než dnešní župy. Tento název dnes nesou okresy, na něž se současné župy dělí. Dnešní opčiny jsou ale menší, než jejich předchůdkyně.

Každá župa má svůj vlastní sněm (chorvatsky županijska skupština), který je volen na čtyřleté období. Župní sněm volí vládu župy (župana jako hlavu exekutivy a max. 12 podžupanů), schvaluje roční rozpočet, rozhoduje o majetku župy a tak podobně.