Džaba Joseliani: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 5 bajtů ,  před 13 lety
m
-vert. kategorizace, pomlčky
m (-vert. kategorizace, pomlčky)
[[Soubor:Dzhaba Ioseliani.png|thumb|right|250px|Džaba Joseliani]]
'''Džaba Joseliani''' ([[Gruzínština|gruzínsky]]: ჯაბა იოსელიანი) (*[[10. červen|10. června]] [[1926]], [[Chašuri]], [[Gruzie]] - [[4. březen|4. března]] [[2003]] v [[Tbilisi]]) byl gruzínský politik, vůdce polovojenské organizace [[Mchedrioni]], zločinec a spisovatel. Díky svým činům je Joseliani považován za jednoho z nejkontroverznějších osobností novodobých dějin [[Gruzie]].
 
== Biografie ==
Joseliani v mládí studoval [[Orientalistika|Orientalistiku]] na [[Leningrad|Leningradské]] státní univerzitě, ale neuspěl. Místo toho proslul jako bankovní lupič. V roce [[1948]] byl zatčen za přepadení leningradské banky, za což byl odsouzen k 17 letům vězení. Po odpykání trestu se zapletl ještě do dalších zločinů a byl nakonec odsouzen k dalšímu trestu za neúmyslné zabití, ale ne už tak přísně. Během svého pobytu v sovětských žalářích si získal značnou reputaci v ruském podsvětí a dokonce se stal údajně členem jedné takové ilegální organizace.<ref>[http://www.cepsr.com/clanek.php?ID=199 www.cepsr.com] - článek o tzv. „vorech“ - Joseliani byl jedním z nich.</ref> Než byl podruhé uvězněn, vystudoval Joseliani obor herectví na Státní konzervatoři v [[Tbilisi]] a stal se profesorem. Během té doby napsal i několik populárních divadelních her. Také později pracoval jako zástupce ředitele Muzea filmu a divadelního umění.
 
Joseliani, ač mohl být známý díky své literární činnosti, nakonec vešel ve známost až koncem 80. let při protisovětských manifestacích na obnovu nezávislé Gruzie, když založil ozbrojenou polovojenskou organizaci [[Mchedrioni]] a začal se politicky angažovat. S touto organizací si vytyčil za cíl porazit separatistická hnutí v [[Abcházie|Abcházii]] a [[Jižní Osetie|Jižní Osetii]], ale Mchedrioni byla už na začátku roku [[1991]] postavena mimo zákon z nařízení prezidenta [[Zviad Gamsachurdia|Gamsachurdii]], když ho Joseliani obvinil z pokusu o převzetí veškeré kontroly nad gruzínskými médii a umlčení opozice. Sám Joseliani byl spolu s dalšími vůdci Mchedrioni potom zatčen, ale v prosinci 1991 z vězení utekl a připojil se znovu ke své polovojenské organizaci, která již od listopadu připravovala provedení ozbrojeného puče proti vládě Gamsachurdii. Mchedrioni se spojila s [[Tengiz Kitovani|Kitovaniho]] Národní gardou a dalšími protivládními silami a společně vyhnali Gamsachurdiu ze země.
 
[[6. leden|6. ledna]] [[1992]] byla založena tzv. Vojenská rada a Joseliani se stal společně s [[Tengiz Kitovani|Kitovanim]] a [[Tengiz Sigua|Siguou]] jedním ze třech jejích členů. Později po březnu tohoto roku, když vznikla Národní rada, do jejíhož čela byl dosazen [[Eduard Ševarnadze]], nabyl Joseliani značný vliv na dění v zemi, protože se Ševarnadze musel spoléhat i na služby Joselianiových jednotek [[Mchedrioni]], protože vládní ozbrojené složky byly značně oslabené a špatně vyzbrojené a navíc některé oblasti Gruzie byly zcela pod kontrolou této polovojenské organizace. Mchedrioni, ačkoliv byly v Ševarnadzeových očích zločineckou organizací, získaly rozsáhlé pravomoci při zatýkání příznivců bývalého prezidenta Gamsachurdii a zasahovaly i ve [[Gruzínsko-abcházský konflikt|válce v Abcházii]] a občanské válce v západní Gruzii v letech [[1993]]-[[1994]], kde se místy podílely na vyvražďování obyvatelstva a plenily zdejší území. Joselianiovy jednotky Mchedrioni sice nakonec společně s gruzínskou armádou utrpěly v Abcházii drtivou porážku v září [[1993]], ale jemu to pomohlo získat ještě větší pravomoci a vliv v politice v zemi. Díky svým novým pravomocem mohl prakticky svévolně kohokoliv nechat zatknout a vytvořil tak represivní režim, často kritizovaný zástupci organizací pro obranu [[Lidská práva|lidských práv]]. Koncem roku 1993 a začátkem roku [[1994]] se jeho jednotky Mchedrioni zaměřily hlavně na pronásledování přívrženců Gamsachurdii, tzv. Zviadovců, a častokrát byly obviňovány z poprav bez soudu. Joseliani navíc v oblastech pod svou kontrolou prováděl nezákonné vybírání „mimořádných daní“ (výpalného) a podporoval organizovaný zločin. Sám takováto obvinění vždy odmítal.
 
V roce [[1995]] se konečně situace v celé Gruzii uklidnila a nadešel tak Joselianiův tvrdý pád. Ševarnadze nejprve postavil veškeré vládou nekontrolované ozbrojené organizace mimo zákon a poté, co byl na něj neúspěšně v srpnu téhož roku spáchán bombový atentát, obvinil z konspirace a terorismu tzv. „mafiánské síly“, do kterých započítal Joselianiho a další lidi, kteří ztráceli vliv a moc s koncem nepokojů, ze kterých měly prospěch. V roce [[1998]] byl Joseliani zatčen a tři roky strávil ve vězení. Nakonec byl odsouzen k 11 letům vězení za [[organizovaný zločin]], [[terorismus]] a konspiraci pro zabití Ševarnadzeho. Během soudu veškerá obvinění odmítal. V létě [[2000]] nakonec dostal od Ševarnadzeho milost, když se mu zhoršoval jeho zdravotní stav.
== Odkazy ==
{{Portál Gruzie}}
 
=== Reference ===
<references/>
 
=== Externí odkazy ===
*[http://www.globalsecurity.org/military/world/war/georgia.htm www.globalsecurity.org] - zmínka o Joselianim obviněným z konspirace a pokusu o atentát
*[http://www.geocities.com/shavlego/abkhaz_1.html www.geocities.com] - článek ''Gruzínsko-abcházský konflikt'' - Joselianiho role ve vládě a v občanské válce v Gruzii na počátku 90. let
*[http://www.georgianbiography.com/alphabetindex.html#I Ioseliani Jaba] - www.georgianbiography.com - životopis
 
{{DEFAULTSORT:Joseliani, Džaba}}
[[Kategorie:Gruzínští politici]]
[[Kategorie:Narození 1926]]
[[Kategorie:Úmrtí 2003]]
[[Kategorie:Gruzínci]]
[[Kategorie:Gruzínští politici]]
 
[[de:Dschaba Iosseliani]]

Navigační menu