Oseti: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 133 bajtů ,  před 2 lety
Naprosto nesmyslná fakta ohledně Osetské autonomie v Rusku i Gruzii. Autor, který neuvedl zdroj navíc dělá i hrubky. Prosím opravit podle pravdy.
m (přidána Kategorie:Íránské národy za použití HotCat)
(Naprosto nesmyslná fakta ohledně Osetské autonomie v Rusku i Gruzii. Autor, který neuvedl zdroj navíc dělá i hrubky. Prosím opravit podle pravdy.)
V roce 1920 byla podepsána mírová smlouva mezi [[Sovětský svaz|Sovětským svazem]] a Gruzií, ve které Sovětský svaz uznal nezávislost Gruzie za podmínky, že nezakáže komunistickou stranu v zemi. V roce 1921 v trhla Rudá armáda do Gruzie a území silou zabrala. Za podpory komunistů došlo k vzniku Jihoosetské autonomní oblasti v dubnu 1922, která byla součástí nově vzniklé [[Gruzínská sovětská socialistická republika|Gruzínské SSR]]. V roce 1924 vznikla v rámci [[Ruská sovětská federativní socialistická republika|Ruské SFSR]] Severoosetské autonomní oblast.
 
Od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 sílila snaha Osetů k vytvoření vlastního státu. V rámci Ruské federace šloOseti ozískali situaciautonomní nereálnourepubliku jakSeverní seOsetie-Ananie, vkde poloviněje 90úřední řeč vedle Ruštiny i Osetština. letNa druhou stranu, Gruzie zrušila Osetincům i autonomní oblast a místo toho rozdělila území mezi přesvědčili5 [[Čečensko|Čečenci]]oblastí. Jejich pozornost se proto zaměřila na gruzínské území. Za silné podpory [[Rusko|Ruska]], které se snaží udržet kontrolu na strategicky významným místem Kavkazu, vytvořili separatistické území [[Jižní Osetie]]. V roce 2008 ruské tajné síly několika teroristickými činy (výbuchy bomb){{Doplňte zdroj}} vyprovokovali Gruzii k odvetě, která vedla k [[Válka v Jižní Osetii (2008)|válečnému konfliktu]]. Území dnešní Jižní Osetie je prakticky vylidněno{{Doplňte zdroj}}.
 
* '''počátek našeho letopočtu''' - osídlování severní podhorské části Kavkazu alanskými kmeny (Oseti)
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu