Meteor: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 8 bajtů ,  před 11 měsíci
bez shrnutí editace
m (Verze 16765601 uživatele 46.13.172.183 (diskuse) zrušena Nadbytečné)
Značka: vrácení zpět
 
[[Soubor:A Kaposfüred vasmeteorit mintája kézben.jpg|náhled|upright=1.0|Železný meteorit (siderit) {{Malé|(Kaposfüred, Maďarsko)}}]]
Kompaktnější meteoroidy kamenné nebo železné vznikají ze srážek [[planetka|planetek]], a pokud jsou větší, mohou jejich zbytky dopadnout na Zemi jako [[meteorit]]y. Velké meteority vytvářejí na Zemi [[impaktní kráter]]y a v minulosti významně ovlivnily vývoj Země.
 
Většina meteorů (resp. tělísek je tvořící) je [[kometa|kometárního]] původu, z velice křehkého materiálu. Jejich průměrná [[hustota]] je menší než hustota [[voda|vody]]. Komety při oběhu kolem Slunce uvolňují ze svého povrchu molekuly [[plyn]]ů a částečky [[prach]]u o velikosti mikrometrů až několika centimetrů. Tyto částečky pokračují kolem [[Slunce]] po [[dráha nebeského tělesa|drahách]] velice podobných dráze komety. Postupem času, vlivem [[gravitace|gravitačního]] působení [[planeta|planet]] a blízkých těles, se dráhy těchto částeček více liší od původní dráhy komety a částečky se od ní rychle vzdalují. Vytvoří tzv. meteorický proud, přičemž jeho tloušťka se mění od tenkého vlákna, až po široký roztažený proud bez jasného ohraničení. Meteoroidy si ještě dlouhou dobu (stovky až desetitisíce let) uchovávají velice podobné dráhy s původní dráhou komety. Tvar tohoto útvaru se podobá [[toroid]]u, který se pod vlivem gravitace stále v více zkrucuje, až se časem rozplyne.
 
== Meteorické roje ==
Když meteorický proud protíná dráhu Země, prolétávají meteoroidy tohoto proudu atmosférou. Jelikož jsou dráhy meteoroidů jednoho proudu velice podobné, prolétají atmosférou prakticky rovnoběžně. Vlivem [[perspektiva|perspektivy]] tak vzniká dojem, že meteory vylétají z jednoho místa na obloze. Tomuto bodu se říká '''radiant'''. Meteorům vylétávajícím ze stejného radiantu (majícím stejné dráhy v prostoru) se říká [[meteorický roj]].
Kometa, ze které pocházejí meteoroidy proudu, se nazývá '''mateřská kometa'''. Některé meteorické roje jsou velice aktivní, v okamžiku když prolétáprůletu Země nejhustšími částmi proudu, je možné vidět i několik desítek meteorů za [[hodina|hodinu]]. Postupem času, jak mateřská kometa přestává dodávat hmotu do meteorického proudu a jak se proud v prostoru rozšiřuje, klesá počet meteorů za hodinu. Naopak, stoupá doba činnosti roje. Mladé roje trvají někdy jen několik hodin ([[meteorický déšť|meteorické deště]] jen několik minut), meteory starého roje je možno pozorovat několik týdnů. Po jistém čase můžeme spatřit jenom jednotlivé meteory za noc, nakonec se roj stává nepozorovatelným v důsledku malého počtu meteorů.
 
== Sporadické meteory ==
Meteory, které nepatří žádnému roji, se nazývají sporadické meteory. Mohou to být např. úlomky po srážkách nebeských těles nebo mnohem častěji sporadické meteory z velice slabých a starých meteorických rojů, z kterých pozorujeme třeba jen několik meteorů za několik nocí. Při takto nízké frekvenci je nedokážeme rozeznat jako roj, protože jak klesá [[frekvence]], tak se zvětšují rozdíly mezi drahami a jednotlivé roje se začínají prolínat, až zmizí ve sporadickém pozadí.
 
== Odkazy ==
Anonymní uživatel

Navigační menu