Šindel: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 121 bajtů ,  před 5 lety
předělání špatně naformátované přímé citace na část textu, na drevenesindele.cz jsem tento text nenašel, nemohu uvézt zdroj
(Verze 14885687 uživatele 188.167.153.211 (diskuse) zrušena původní formulace)
(předělání špatně naformátované přímé citace na část textu, na drevenesindele.cz jsem tento text nenašel, nemohu uvézt zdroj)
* ''šindel štípaný'' má trojnásobnou životnost než
* ''šindel řezaný'', vyrobený z prkna, protože při řezání prken se poruší vlákna dřeva
Díky nepřerušeným dřevním vláknům u štípaného šindele je zamezeno vzlínání vody do šindele, dochází k rychlejšímu odtoku vody ze střechy a také je proti řezanému šindeli pevnější.
 
Řezaný šindel je vyráběn z prken, řezaných po délce kmene. Nelze vyrábět řezaný šindel s vlastnostmi štípaného, vždy se jedná o pouhou atrapu.
 
 
K dřívější ruční výrobě štípaných šindelů bylo potřeba jen několik málo nástrojů. Ke štípání materiálu byla potřeba [[sekera]] s palicí, k obřezání [[poříz]], na zhotovení drážky pak fugovník. Většina výrobního procesu probíhala na dřevěné přichycovací stolici zvané na Valašsku strýc.
 
"Nepřerušená dřevní vlákna jsou důležitá pro pevnost a zejména trvanlivost šindele. Štípáním nedochází k přerušení dřevních vláken, což je důležité pro nemožnost vzlínání vody do šindele, pro rychlý odtok vody po vláknech ze střechy a také pro pevnost šindele." zdroj: www.drevenesindele.cz
 
== Související články ==

Navigační menu