Der Spiegel: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 90 bajtů ,  před 6 lety
Ministra Strausse: České skloňování bez „ß“ (tzv. scharfes s), s přepisem pomocí dvou s. V němčině všeobecně pozor na „Neue deutsche Rechtschreibung“ (nový pravopis).
(st.)
(Ministra Strausse: České skloňování bez „ß“ (tzv. scharfes s), s přepisem pomocí dvou s. V němčině všeobecně pozor na „Neue deutsche Rechtschreibung“ (nový pravopis).)
[[Soubor:Hamburg.Spiegel.Nordwest.wmt.JPG|náhled|Sídlo týdeníku ''Der Spiegel'' v  Hamburku]]
 
'''''Der Spiegel''''' (doslova ''Zrcadlo'') je [[Německo|německý]] [[týdeník]] vydávaný v [[Hamburk]]u. Patří k největším evropským zpravodajským týdeníkům, jeho týdenní náklad dosahuje zhruba milion výtisků. Je mimo jiné znám svou investigativní činností, která spustila řadu politických afér, a  bojem za [[svoboda tisku|svobodu tisku]].
 
== Dějiny ==
Poprvé''Der Spiegel'' vyšel poprvé 4. ledna 1947 v nákladu 15 000 výtisků jako nástupce staršího týdeníku ''Diese Woche'' (''„Tento týden“''). Ten vznikl za pomoci [[Britská okupační zóna Německa|britské okupační správy]]. Název se změnil, když tiskový orgán přešel do německých rukou a jeho šéfredaktorem se stal [[Rudolf Augstein]], který v této funkci vydržel desetiletí a byl také většinovým vlastníkem. Náklad týdeníku poměrně rychle rostl, v roce 1961 už byl 437  000.
 
Následně se v roce 1962 odehrála slavná „''[[Spiegel-Affäre]]''“, kdykdyž německý ministr obrany [[Franz Josef Strauß]] zareagoval na kritiku [[Bundeswehr]]u zahájením vyšetřování, které zahrnovalo zatčení předních editorů včetně autora článku [[Conrad Ahlers|Conrada Ahlerse]] a jejich obvinění ze zrady. Protože se obvinění ukázala jako nepodložená, aféra skončila odstoupením ministra StraußeStrausse a výrazným zvýšením popularity a prestiže týdeníku.
 
Se [[znovusjednocení Německa|znovusjednocením Německa]], kdy mohl být začít prodáván v bývalém [[Východní Německo|Východním Německu]], překonal ''Der Spiegel'' hranici jednoho miliónu výtisků.

Navigační menu